5 rzeczy które trzeba wiedzieć o rekuperacji

5 rzeczy które trzeba wiedzieć o rekuperacji

 

Ocieplenie domu i wymiana okien na nowe - szczelne zwykle wiąże się ze stosunkowo dużym problemem - niewystarczającą wentylacją. W większości przypadków pomoże tylko instalacja systemu wentylacji z odzyskiem ciepła.

 

Czym jest rekuperacja?

 

Wentylacja rekuperacyjna, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Podstawowa zasada działania jest bardzo prosta: powietrze w domu ma temperaturę około 20 ° C i kiedy zastępujemy je świeżym, ale zimnym powietrzem zewnętrznym tracimy jego ciepło. Rozwiązaniem jest zastosowanie wymiennika ciepła powietrze-powietrze, który usuwa ciepło z powietrza wylotowego i przenosi je do powietrza nawiewanego. Wentylację rekuperacyjną można wyposażyć w centralną jednostkę rekuperacyjną i rozprowadzanie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Małe jednostki rekuperacyjne można zastosować w poszczególnych pokojach, co jest czasami jedynym możliwym rozwiązaniem w starych domach. Sercem każdej jednostki odzysku ciepła jest wymiennik ciepła; jego niezawodność i efektywność energetyczna zależą od jego jakości. Podstawowym problemem związanym z wymiennikami ciepła powietrze-powietrze jest stosunkowo wysoka odporność na przenoszenie ciepła między powietrzem a ścianą wymiennika. Wymaga to zastosowania stosunkowo dużej powierzchni wymiany ciepła. Aby uszczelnić duży obszar na małej przestrzeni, kanały powietrzne muszą być stosunkowo małe. W przypadku niewielkich wymiarów wymiennika zwykle płacimy więcej strat ciśnienia i potrzebę użycia mocniejszych wentylatorów.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Najważniejszą komplikacją w konstrukcji wymiennika jest fakt, że ciepłe powietrze z wnętrza budynku zawsze zawiera wilgoć. Kiedy wychodzące mokre powietrze ochładza się poniżej punktu rosy (który może wynosić od 8 do 12 ° C), następuje kondensacja wody w części wylotowej wymiennika. W pomieszczeniach należy bezwzględnie zaślepić kanały do wentylacji grawitacyjnej. Tymi kanałami uciekać będzie ciepło, a dodatkowo nie możemy w sensie prawnym mieć zainstalowanych kilku rodzajów wentylacji. Należy też szczelnie zamknąć drzwi do pomieszczeń, w których nie działa rekuperator. Jeśli w domu występuje kominek, to powinien być wyposażony w zamkniętą komorę spalania. Należy też zadbać o swobodny przepływ powietrza, między pomieszczeniami, gdzie ma działać system. Należy też zadbać o wyposażenie okapu kuchennego w rekuperacje lub całkowicie z niego zrezygnować.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2023 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.