6 błędów, które możesz popełnić planując i użytkując rekuperację

6 błędów, które możesz popełnić planując i użytkując rekuperację

 

Planując wykorzystanie systemu rekuperacji do ogrzewania i chłodzenia w nowobudowanym domu warto już na samym początku zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów już podczs jego projektowania. W tym artykule przedstawimy kilka z nich, abyś pamiętał o nich planując swój własny dom. W wielu przypadkach przyczyni się to do oszczędności pieniędzy oraz pozwoli uniknąć problemów technicznych.

 

1. Koniecznie uwzględnij instalację rekuperacji na etapie projektowania budynku

 

To jest właśnie ten moment w którym koniecznie powiedz projektantowi budynku o chęci wykorzystania systemu rekuperacji. Dzięki tej wiedzy architekt od razu będzie mógł zaplanować optymalne trasy prowadzenia instalacji, przejścia przez stropy oraz miejce na montaż samego urządzenia. Na tym etapie projektowania budynku bez problemu można wyeliminować kominy potrzebne do wentylacji grawitacyjnej. Wykorzystując system rekuperacji musiałyby być koniecznie zaślepione, więc nie pełniłyby żadnej funkcji użytkowej.

 

2. Zakup odpowiednich okien

 

Kupno odpowiednich okien do budynku może przynieść wiele oszczędności, ponieważ korzystając z rekuperacji musimy wybrać okna maksymalnie szczelne i musza być pozbawione nawiewników. Powietrze do pomieszczeń dostarczane jest za pomocą systemu rekuperacji.

 

3. Wybierz ekipę która ma doświadczenie w montażu rekuperacji

 

Wybierz do realizacji prac montażu rekuperacji firmę która ma doświadczenie w tego rodzaju instalacjach. Odpowiednio wykonane prace projektowe i wykonawcze zdecydowanie przyczynią się do uniknięcia problemów podczas montażu, zapewnią odpowiednią wydajność pracy systemu rekuperacji oraz zapewnią należyty komfort w domu.

 

4. Montaż systemu rekuperacji w odpowiednim momencie

 

Montaż i uruchomienie systemu rekuperacji powinien być wykonany po zrealizowaniu już wszystkich prac wykończeniowych w budynku. Niezastosowanie się do tej zasady i wykonywanie na przykład porzadków po tynkowaniu i szpachlowaniu może doprowadzić do zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych oraz samego wymiennika ciepła co może zakończyć się poważną awarią instalacji.

 

5. Zbyt częste wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien

 

Decydując się na wykorzystanie systemu rekuperacji w domu musimy pamiętać o tym że pomieszczenia są wietrzone przez cały czas. Nie musisz otwierać okien. Robiąc to zimą tracisz energię cieplną, a latem wpuścisz gorące powietrze i owady. Jednak gdy na zewnątrz panuje optymalna temaperatura możesz korzystać z możliwości otwierania okien bez żadnych strat.

 

6. Nie używaj systemu rekuperacji tylko na 1 biegu

 

Za pomocą sterownika dostosuj poprzez zaprogramowanie odpowiednich godzin działania i wydajności działanie rekuperatora do dobowego rytmu domowników. W czasie nieobecności domowników zastosuj 1 bieg lub możliwość przełączenia urządzenia w tryb nieobecności. W godzinch gdy w domu przebywają już domownicy system powinien pracować na 1-szym lub 2-gim biegu w zależności od ilości osób.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.