Klimatyzacja może w znaczący sposób ułatwić nam codzienną pracę, zwłaszcza w biurze. Niestety, jeśli jest nieprawidłowo użytkowana, może stać się także źródłem problemów i generować zbędne koszty.
Nadmuch i temperatura
Posiadanie klimatyzacji wiążę się z pewnymi obowiązkami, których zlekceważenie, najczęściej ma przykre konsekwencje dla użytkownika. Jednym z najczęstszych błędów jest podkręcanie siły nadmuchu przy wejściu do danego pomieszczenia. Nie dostrzegamy, że nasze odczucie temperatury jest subiektywne, a swoim działaniem przyczyniamy się do stworzenia zagrożenia dla osób, które przebywają w danym pomieszczeniu przez dłuższy czas. Zwiększenie siły nadmuchu może skutkować lekkim przeziębieniem, a w skrajnych przypadkach, nawet chorobą gardła. Kolejnym błędem jest otwieranie okien czy balkonu podczas pracy klimatyzatora. W ten sposób nie tylko zwiększamy pobór mocy, co naraża nas na koszty, ale też destabilizujemy prace całego urządzenia. Należy też zawsze pamiętać, że różnica między temperaturą na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna się różnić bardziej niż o 6 °C.
O czym musimy jeszcze pamiętać?
Pamiętajmy, żeby przed uruchomieniem urządzenia klimatyzacyjnego, zwłaszcza jeśli czynimy to po dłuższej przerwie, dokonać przeglądu technicznego. Chodzi głównie o to, że klimatyzator musi być wyczyszczony. Taki zabieg pozwoli nam uniknąć nie tylko przeziębienia, ale na przykład choroby zwanej legionellozą. To niezwykle poważna choroba, która jest wywoływana właśnie przez zanieczyszczenie klimatyzatorów. Sam przegląd powinien być wykonywany minimum dwa razy do roku, także celem odgrzybienia instalacji oraz zdezynfekowania. Samodzielnie, bez konieczności wzywania pracownika możemy wyczyścić filtry w klimatyzacji. Do tego potrzebujemy jedynie wody oraz mydła, a w skrajnych przypadkach czekać nas będzie wymiana filtra. Zanieczyszczony filtr to także mniejsza wydajność urządzenia, głośniejsza praca i większe zużycie energii. Klimatyzator z uszkodzonym lub zanieczyszczonym filtrem będzie bardziej narażony na uszkodzenia. W efekcie żywotność urządzenia znacznie się skróci, a to narazi nas na koszty niezbędnych napraw, czy nawet wymiany klimatyzatora na nowy model. Ostatecznie częstym błędem jest ustawianie w klimatyzatorze maksymalnego przepływu powietrza. Jeśli prędkość przepływu będzie większa niż 20 cm/s, to ryzykujemy przeziębieniem, a przynajmniej bólami głowy i innymi dolegliwościami.