Panuje wiele mitów dotyczących pomp ciepła. Że są za drogie, że bardzo hałasują itd. Czy są prawdziwe? Z tego artykułu dowiesz się, czy są prawdziwe, czy należy włożyć je między bajki.
Oto 8 mitów dotyczących pomp ciepła
Oto lista najczęstszych zarzutów dotyczących pomp ciepła:
- Pompa ciepła jest dużo droższa niż tradycyjny piec z kotłownią
- Pompę ciepła nie sprawdzi się w starych budynkach
- Pompa ciepła generuje duży hałas w czasie pracy
- Pompa ciepła zajmuje dużo miejsca
- Urządzenie nie jest ekologiczne
- Może działać tylko w klimacie łagodnym i przy dodatnich temperaturach
- Pompa ciepła obsługuje jedynie centralne ogrzewanie. Nie nadaje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej
- Montaż jest kosztowny i nastręcza dużo problemów
Przyjrzyjmy się teraz dokładnie tym twierdzeniom...
Pompa ciepła jest dużo droższa niż tradycyjny piec z kotłownią
Jest to najczęściej poruszana kwestia w temacie pomp - ma to być nieopłacalna inwestycja. Jak to jednak wygląda w praktyce, na realnych liczbach.
Otóż jeżeli mówimy o typowym domu rodzinnym, czyli powierzchni około 180 metrów kwadratowych, to całkowity koszt inwestycji jaki będziemy musieli ponieść w przypadku wybrania pompy ciepła to między 25 a 40 tysięcy złotych.
Okazuje się, że to budowa kotłowni gazowej będzie na tym samym poziomie w wydatkach, a nawet może okazać się droższym wyborem. Wynosi ona bowiem około 45-55 tysięcy złotych. A jeżeli będziemy chcieli kotłownie olejową, to ceny oscylują w granicach nawet 70 tysięcy złotych.
Tak więc mit numer jeden można uznać za nieprawdziwy.
Pompa ciepła nie sprawdzi się w starych budynkach
Ten mit też nie opiera się na niesprawdzonych informacjach. Pompa cieplna może być jak najbardziej zastosowana w starych budynkach. Należy pamiętać jednak o dostosowaniu starego budynku no nowej technologii grzewczej. Kluczowa jest zastana termoizolacja, czy będzie ją trzeba ulepszyć. Dobrzej jest też zastanowić się nad ogrzewanie podłogowym.
Może to trochę kosztować ale nie jest niemożliwe.
Pompa cieplna za bardzo hałasuje, jest za duża i nie ekologiczna
To też są mity, które należy obalić. Po pierwsze pompy cieplne muszą przejść szereg testów dotyczących maksymalnego hałasu, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Okazuje się, że obecne modele mogą być cichsze nawet od lodówek.
Po drugie wielkość pompy ciepła jest porównywalna do wielkości kotłów, a nie potrzebuje oddzielnego pomieszczenia, w przypadku modeli montowanych wewnątrz.
Po trzecie pompa ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, nie powodują smogu, przy małym zużyciu prądu elektrycznego. Jeśli zastosujemy dodatkowo fotowoltaikę, to koszty prądu mogą zmaleć nawet do zera.
Pompy ciepła nadają się tylko do centralnego ogrzewania
Nowoczesne pompy cieplne jak najbardziej można wykorzystać nie tylko do ogrzewania budynku, ale jako podstawowy i jedyny generator ciepła w naszym domu. I jak najbardziej można dzięki nim wykonać ciepłą wodę użytkową.
Gruntowe pompy ciepła doskonale radzą sobie w zimnym klimacie, gdyż są umieszczone pod powierzchnią ziemi, gdzie temperatura jest stała i w Polsce wynosi około 10 stopni.
Jak więc widzisz, wszystkie te mity, które są powszechnie używane, są słabo oparte na faktach.