8 prostych metod na zwiększnie wydajności klimatyzatora

8 prostych metod na zwiększnie wydajności klimatyzatora

 

Poznaj sekrety wydajnej i taniej pracy klimatyzatora. Oto osiem niezawodnych sposobów, które nawet laik bez trudu wcieli w życie.

Jak wynika z danych statystycznych, na niemal połowę wydatków związanych z utrzymaniem domu czy mieszkania składają się koszty ogrzewania i klimatyzacji. Na szczęście jednak, dzięki zastosowaniu kilku prostych - niewymagających ani zbyt dużych nakładów pracy ani środków - trików, możemy samodzielnie nieco te wydatki zredukować. W obliczu nadchodzących upałów warto zapoznać się z podanymi w niniejszym tekście rozwiązaniami i poświęcić jedno popołudnie na wcielenie ich w życie. Nagrodą będą niższe rachunki i satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy.

 

1. Zadbaj o czystość zewnętrznego modułu kondensatora.

Zewnętrzny moduł kondensatora będzie pracował o wiele wydajniej, jeżeli wyczyścisz go z kurzu i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, że samodzielnie możesz przetrzeć jedynie bardziej zewnętrzne elementy instalacji. W razie konieczności przeprowadzenia gruntownej konserwacji, powinieneś wezwać fachowca.

 

2. Odkurz wewnętrzne otwory wentylacyjne i zadbaj o ich drożność.

Za pomoc odkurzacza z powodzeniem usuniesz kurz i większe zanieczyszczenia z wewnętrznych otworów wentylacyjnych, co pomoże utrzymać ciągły przepływ powietrza w obrębie Twojego systemu. Staraj się też nie zasłaniać otworów wentylacyjnych meblami, zabawkami lub zasłonami.

 

3. Zwiększ ustawienia swojego termostatu o kilka stopni.

Zwykle wyregulowanie temperatury o 5-8 stopni (w dół w zimie, w górę w lecie), pomaga zaoszczędzić pieniądze i energię. Posiadając programowalny termostat, możesz automatycznie dostosować temperaturę do różnych pór dnia lub na czas, kiedy przebywasz poza domem, co znacznie zmniejszy zużycie energii.

 

4. Lampy i inne wytwarzające ciepło urządzenia ustawiaj z dala od termostatu.

Umieszczając sprzęty emitujące ciepło blisko termostatu, dasz mu sygnał o konieczności bardziej intensywnego chłodzenia powietrza w domu, co automatycznie pociągnie za sobą intensywniejszą, dłuższą pracę całej instalacji, większe zużycie energii i wyższe koszta.

 

5. W porze największego upału zaciągaj zasłony i spuszczaj rolety.

Kiedy słońce świeci bezpośrednio w Twoje okna, zaciągnięte zasłony i spuszczone rolety sprawią, że wnętrze domu będzie się mniej nagrzewało.

 

6. Udrożnij przewody klimatyzacyjne

Nad wewnętrzną spiralą chłodzącą, montowaną najczęściej w piwnicy, znajdują się przewody klimatyzacyjne. Jeżeli wlejesz w nie jedną szklanką wybielacza chlorowego, a następnie spłuczesz czterema litrami wody, pozbędziesz się z ich wnętrza wszelkich zanieczyszczeń i doskonale je udrożnisz. Co więcej, w ten sposób uchronisz się przed zalaniem piwnicy, co zdarza się, kiedy przewody są zatkane.

 

7. Unikaj używania piekarnika i suszarki w najgorętszych porach dnia.

Oba te urządzenia spowodują dodatkowe nagrzanie wnętrza domu, a tym samym zmuszą Twój system klimatyzacyjny do intensywniejszej pracy.

 

8. Pomyśl o izolacji wszystkich nieszczelnych przewodów klimatyzacyjnych.

Upewnij się, że wszystkie przewody biegnące przez nieklimatyzowane pomieszczenia są należycie uszczelnione. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, możesz doraźnie je zabezpieczyć specjalną taśmą o odpowiednio dobranej grubości. Upewnij się jednak, że profesjonalista sprawdzi je przy okazji kolejnego rutynowego przeglądu całej instalacji.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.