Awaria sprężarki w pompie ciepła - co możemy zrobić ?

Awaria sprężarki w pompie ciepła - co możemy zrobić ?

 

Podwyżki cen paliw oraz liczne programy dopłat spowodowały, że pompy ciepła cieszą się niezwykłą popularnością w ostatnich latach. Stanowią one ekonomiczne oraz niezawodne rozwiązanie, aby ogrzać dom. W skład urządzenia wchodzi wiele elementów. Jednym z nich jest sprężarka - "serce", które sprawia, że ciepło może dostawać się do naszych domów. Co w przypadku awarii elementu? Czy jednostka musi zostać wymieniona? A może wystarczy wymienić samą sprężarkę?

 

Jaka jest żywotność sprężarki w pompie ciepła ?

 

Bardzo często zdarza się, że żywotność całej pompy ciepła związana jest z żywotnością sprężarki. W zależności od tego, jakiego producenta urządzenie kupimy, przewidywana żywotność może się różnić. Waha się ona pomiędzy 40 000 a 100 000 godzin pracy. Poza tym parametrem istotna jest także liczba cykli załączeń sprężarki, która zazwyczaj wynosi połowę liczny godzin pracy. Podczas zakupu sprężarki, podana będzie również maksymalna liczba załączeń sprężarki na godzinę. Im większa będzie liczba uruchomień elementu w ciągu jednej godziny, tym krótsza będzie jej żywotność, a efektywność zmniejszona.

 

Jak zadbać o sprężarkę w pompie ciepła ?

 

Stosując się do kilku podstawowych zasad możemy sprawić, że praca sprężarki będzie sprawna przez wiele lat. Jak to zrobić?

  • Zadbajmy o to, aby urządzenie nie włączało się zbyt często. Sprężarki najlepiej pracują bowiem w długich interwałach czasowych.
  • Rozważmy zamontowanie bufora w instalacji.
  • Możemy zakupić także inwerterowe pompy ciepła z mocą modulowaną.

 

Awaria sprężarki w pompie ciepła - co możemy zrobić?

 

Pompa ciepła to tylko urządzenie. Jak każde inne, może ona ulec uszkodzeniu. W przypadku awarii sprężarki problem nie jest jednak złożony. To, jak go rozwiążemy w dużej mierze zależy od producenta pompy ciepła, a także jakości jej wykonania. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych urządzeń. Jeżeli nasza pompa zaliczana jest do niższej półki cenowej, może okazać się, że części zamienne są na tyle drogie w stosunku do jej ceny, że bardziej opłacalna będzie wymiana całego urządzenia. Jeżeli jednak nasze urządzenie należy do tych lepszych, a do jego produkcji użyto najwyższej jakości komponentów, możemy wziąć pod uwagę wymianę lub naprawę samej sprężarki.

Jeżeli nasza sprężarka w pompie ciepła ulegnie awarii, w pierwszej kolejności musimy dokładnie zapoznać się z kosztami naprawy lub wymiany komponentu. Jeżeli okażą się one wyższe niż zakup nowego urządzenia, warto zakupić wówczas nową pompę ciepła. Jeżeli z kolei będą one niższe niż zakup nowego urządzenia, w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę regenerację lub wymianę sprężarki.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.