Co to jest przepustnica wentylacyjna?

Co to jest przepustnica wentylacyjna?

 

Każda instalacja wentylacyjna składa się z rozmaitych elementów pełniących szereg istotnych funkcji. Zalicza się do nich między innymi przepustnica wentylacyjna. Zobaczmy czym jest, jakie są jej rodzaje, a także jaką rolę pełni.

 

Co to przepustnica wentylacyjna?

 

Przepustnica wentylacyjna to nic innego, jak część instalacji wentylacyjnej. Uczestniczy ona w dystrybucji powietrza. Tworzy – razem z kanałami, a także kształtkami – rurociąg wentylacyjny. Przepustnice muszą być montowane z uwagi na przepisy, jakie zostały zawarte w ustawie dotyczącej warunków technicznych budynku. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, należy przeczytać rozdział VI dotyczący wentylacji oraz klimatyzacji. Ustawa mówi, że przepustnica musi znajdować się w miejscu, które pozwala na jej regulację. Przepisy te dbają o bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

 

Jaką rolę pełnią przepustnice wentylacyjne?

 

Przepustnice wentylacyjne mają za zadanie regulację, a także odcinanie dopływu powietrza w systemach wentylacyjnych. Wystarczy zmieniać położenie przepustnicy, która znajduje się w ciągu wentylacyjnym, aby bez problemu sterować ilością powietrza. Dzięki temu strugę powietrza, jaka wydobywa się z wentylacji można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Położenie przepustnicy może być zmieniane ręcznie bądź automatycznie.

 

Co brać pod uwagę, wybierając przepustnicę?

 

Tym, co ma największe znaczenie podczas wyboru przepustnicy jest przede wszystkim jej szczelność. Zależna jest ona od prędkości, a także składu dostarczanego powietrza. Uwzględnić warto również cenę, a także atesty higieniczne.

 

Jakie rodzaje przepustnic dostępne są na rynku?

 

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje przepustnic wentylacyjnych. Różnice dotyczą na ogół technologii produkcji, a także zastosowanego materiały. Najczęściej wybierane są przepustnice jednopłaszczyznowe, a także wielopłaszczyznowe. Wykonuje się je najczęściej z:

  • blachy nierdzewnej;
  • blachy ocynkowanej;
  • aluminium.

Przepustnice dzieli się również na okrągłe, prostokątne, kątowe oraz soczewkowate.

 

Gdzie kupić?

 

Przepustnice wentylacyjne kupić można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych, które prowadzą sprzedaż internetową. Decydując się na te drugie, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko również pieniędzy. Sklepy internetowe poleca się wszystkim, którzy nie mają w okolicy sklepy z artykułami tego rodzaju.

Przepustnice wentylacyjne pełnią ogromną rolę. Na szczęście dzisiaj zakup tych istotnych elementów nie stanowi żadnego problemu. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zawsze liczyć na doradztwo i wsparcie pracowników sklepów.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2020 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.