Co to jest rekuperacja ?

Co to jest rekuperacja ?

 

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w całym domu. W przypadku wentylacji, która nie działa sprawnie, domownicy narzekają na złe samopoczucie; częściej też chorują na choroby układu oddechowego. Działająca sprawnie wentylacja zmniejsza w pomieszczeniach wilgotność powietrza. Dzięki temu zapobiega rozwojowi pleśni. W większości naszych domów usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego, odbywa się w sposób naturalny; wentylacja grawitacyjna jest najbardziej popularna. Ale wymiana powietrza może też odbywać się w sposób mechaniczny. W tym drugim przypadku można też mówić o wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli o rekuperacji.

 

Zalety wentylacji z rekuperatorem

 

W porównaniu z wentylacją grawitacyjną, ta z rekuperatorem jest zdecydowanie lepsza. Jej skuteczność nie ulega zmianie w ciągu roku – równie dobrze działa latem, jak i zimą. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna to rozwiązanie, które pozwala odzyskać ciepło z powietrza, które jest wywiewane. Dzięki temu wentylacja z rekuperatorem przyczynia się kolosalnie do zmniejszenia zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń. W przypadku wentylacji mechanicznej ciepło, które zawiera usuwane, zużyte powietrze w centrali wentylacyjnej (inaczej nazywanej rekuperatorem) ogrzewa zimne powietrze, które napływa z zewnątrz. W efekcie niemal sto procent ciepła, które wytworzył system grzewczy zostaje w domu. Dodatkowe zalety to:

  • cisza w domu. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma potrzeb otwierania okien. Dostęp do świeżego powietrza zapewnia wentylacja;
  • powietrze w domu jest czyste. Nie ma w nim wilgoci, kurzu i alergenów. Latem powietrze może być chłodzone i nawilżane;
  • nie trzeba budować kominów.

 

Miejsce na rekuperator

 

Na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła najczęściej decydują się osoby, które budują nowy, energooszczędny dom. Właściwe rozplanowanie kanałów wentylacyjnych oraz wybór miejsca na rekuperator to prace, które najłatwiej jest wykonać na etapie projektowania domu. O ile jest to możliwe, pomieszczenie, w którym znajdzie się centrala wentylacyjna powinno być oddalone od sypialni. W pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony rekuperator musi panować temperatura przekraczająca 0 stopni Celsjusza. Rekuperator może zostać zamontowany na nieużytkowym, ale dobrze zabezpieczonym przed minusowymi temperaturami poddaszu nieużytkowym. Rekuperator można zamontować również w garażu lub w piwnicy. To drugie pomieszczenie sprawdza się najlepiej: kanały nie muszą być znacznej długości, a sypialnie są dość daleko.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2020 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.