Co to jest wentylacja mechaniczna ?

Co to jest wentylacja mechaniczna ?

 

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych w naszym kraju zdecydowanie najczęstszym rodzajem wentylacji jest naturalna nazywana również grawitacyjną. Bardzo często, mimo że jest ona wykonana w sposób prawidłowy, wymiana powietrza nie przebiega w sposób prawidłowy. Jest ona bowiem zależna od warunków atmosferycznych, które przecież nie są stałe. Mogą się zmieniać nawet kilkakrotnie w ciągu jednego dnia, nie mówiąc już o tym, że zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. Efektem słabo działającej wentylacji grawitacyjnej jest złe samopoczucie domowników. Nie można zapomnieć też o tym, że w naszych domach jest coraz więcej urządzeń, które do sprawnej pracy potrzebują tlenku. Jako przykład można wskazać kominki i podgrzewacze wody. Rozwiązaniem, które rozwiąże problem wymiany powietrza w pomieszczaniach może być wentylacja mechaniczna.

 

Jak działa wentylacja mechaniczna?

 

W przypadku wentylacji naturalnej nie są potrzebne żadne urządzenia i mechanizmy. Wymiana powietrza odbywa się w niej dzięki temu, że inna jest temperatura wewnątrz, a inna na zewnątrz budynku. Gęstość ciepłego powietrza jest mniejsza od zimnego, to pierwsze może więc wydostawać się na zewnątrz przez znajdujące się w kominach pionowe przewody wentylacyjne. Wentylacja mechaniczna działa niezależnie od warunków atmosferycznych; jest tak samo sprawna latem, jak i zimą. Wentylacja mechaniczna jest wymuszona, przemieszczanie się powietrza odbywa się przy pomocy wentylatorów. W przypadku wentylacji mechanicznej powietrze można transportować specjalnymi przewodami na dość dużą odległość, a to dzięki temu, że podciśnienie wytworzone przez wentylator może być bardzo duże.

 

Systemy wentylacji mechanicznej

 

Wentylacja mechaniczna może być wywiewna. W tym przypadku stosuj się tylko jeden rodzaj wentylatorów: wyciągowe. Wysysają one znajdujące się w pomieszczeniu powietrze wytwarzając podciśnienie. Tego typu wentylatory często stosowane w celu poprawienia działania wentylacji grawitacyjnej. Innym rodzajem wentylacji mechanicznej jest wentylacja nawiewno-wywiewna, która umożliwia odzysk ciepła. Ten system wentylacji mechanicznej złożony jest z wentylatorów wyciągowych i nawiewnych. Ten typ wentylacji nazywany jest wentylacją z rekuperacją.

 

Zalety wentylacji z rekuperacją

 

Stosując ten system wentylacji mechanicznej można zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Do tego wentylacja z rekuperacją oczyszcza powietrze, może go także chłodzić i nawilżać. Zapewnia więc idealny mikroklimat niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.