Co  to są instalacje HVAC?

Co to są instalacje HVAC?

 

Klimatyzacja to temat, który wzbudza ogromne zainteresowanie. Dzięki niej w pomieszczeniach mamy zapewnioną temperaturę w pomieszczeniach na odpowiednim poziomie. Szukając informacji na temat klimatyzacji, natrafić można na pojęcie instalacji HVAC. Czym są instalacje HVAC?

Skrót HVAC stosowany jest w odniesieniu zarówno do instalacji klimatyzacyjnych, jak i sanitarnych. Powstał z połączenia pierwszych liter angielskich słów, które oznaczają ogrzewanie, wentylację i klimatyzację.

 

Różne rodzaje instalacji

 

W każdym budynku wyróżnia się różne rodzaje instalacji sanitarnej. Podstawą stanowi oczywiście instalacja wodno – kanalizacyjna, której zadaniem jest dostarczenie do budynku wody, a także odprowadzanie ścieków. Nie można zapominać również o instalacji przeciwpożarowej, a także tej, której zadaniem jest doprowadzenie gazu. Instalacje HVAC mają z kolei za zadanie zapewnić właściwą, gwarantującą komfort temperaturę we wnętrzu pomieszczenia.

 

Czy to tylko klimatyzacja i wentylacja?

 

Jak się okazuje, systemy HVAC mogą obejmować nie tylko systemy klimatyzacji i wentylacji. Czasami bowiem zdarza się tak, że instalacje charakteryzują się dużo większym stopniem skomplikowania. Jeśli w skrócie znajduje się również litera I, to mowa także o izolacji budynku. Obecnie ogromny nacisk kładziony jest na technologie odzyskiwania ciepła, a także oszczędzania anergii. W związku z tym właściwie wykonana izolacja ma nie mniejsze znaczenie niż klimatyzacja i wentylacja.
Do skrótu może zostać dodana również litera R. W tym przypadku mamy do czynienia z zaawansowanymi układami chłodniczymi. Odnosi się to jednak nie do domów prywatnych, ale obiektów przemysłowych.

 

Organizacje

 

Specjaliści zajmujący się instalacjami HVAC zrzeszają się w różnych stowarzyszeniach. Tym najważniejszym jest amerykańska organizacja ASHRAE. Jej członkowie to inżynierowie z całego świata, w tym również w Polski. Warto jednak dodać, że w naszym kraju nie ma polskiego odpowiednika takiej organizacji.

 

W jakich budynkach?

 

Instalacje HVAC spotykane są nie tylko w domach prywatnych. Firmy oferujące rozwiązania z tego zakresu specjalizują się również w wykonywaniu instalacji HVAC w firmach i przedsiębiorstwach. Obiekty biurowe to jednak nie wszystko. W ofercie wielu firm znaleźć można rozwiązania adresowane do obiektów przemysłowych. Dostępne są zarówno rozwiązania wodne, jak i gazowe. Obecnie przy realizacji tego rodzaju projektów ogromny nacisk kładziony jest na energooszczędność.

Instalacje HVAC to temat rzeka. My wskazaliśmy jedynie na najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.