Pompy ciepła typu powietrze – powietrze to bardzo wydajne systemy, które zimą zapewnić mogą ogrzewanie obiektu, a latem jego chłodzenie. To popularne urządzenie to nic innego, jak klimatyzacja z funkcją grzania. Ze względu na to, że zapewnia ona komfort i wygodę, oraz jest systemem praktycznie bezobsługowym, coraz więcej właścicieli domów i mieszkań zastanawia się, czy może być jedynym systemem grzewczym w lokalu? Postaramy się wyczerpująco omówić ten temat.
Na jakiej zasadzie ogrzewa się pomieszczenia za pomocą klimatyzacji?
Aby móc ogrzewać budynek czy mieszkanie za pomocą klimatyzatora, zainstalować trzeba system umożliwiający zarówno chłodzenie jak i grzanie. Pobierane przez niego z zewnątrz powietrze przepływa przez jednostkę wewnętrzną. Znajdująca się w niej sprężarka podnosi ciśnienie, a co za tym idzie i temperaturę czynnika chłodniczego. Ten oddaje swoje ciepło do wtłaczanego do wnętrza budynku powietrza.
Schłodzony w ten sposób czynnik powraca do sprężarki, gdzie ponownie jest ogrzewany i może podgrzać kolejną partię wymienianego z otoczeniem powietrza. System ten nie wymaga zbyt dużo energii, jest cichy i wydajny, oraz pozwala na szybkie nagrzewanie pomieszczeń. Nie emituje żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu jakość powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu pozostaje na wysokim poziomie.
Czy sama klimatyzacja wystarczy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę pomieszczeń?
Klimatyzacja może być wystarczającym źródłem ogrzewania pomieszczeń w okresie jesiennym i wiosennym. Sprawdzi się również zimą, o ile nie wystąpią ekstremalnie niskie temperatury. A pamiętajmy, że w naszym umiarkowanym klimacie mroźne zimy zdarzają się coraz rzadziej i temperatury poniżej minus 10 0 C spotykamy nieczęsto. Jeśli jednak się to już zdarzy, klimatyzator może nie zapewnić wystarczającej ilości ciepła. Ponadto zużywa więcej energii elektrycznej, więc jego opłacalność może okazać się bardzo niska.
Decydując się na ogrzewanie wyłącznie za pomocą klimatyzacji, warto zakupić urządzenie o wysokiej efektywności energetycznej, lub zasilać je prądem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością system ogrzewania klimatyzacją będzie też bardziej wydajny w dobrze ocieplonym domu, gdzie starty ciepła ograniczone są do minimum.
Dla bezpieczeństwa cieplnego obiektu warto mieć na wypadek bardzo niskich temperatur dodatkowe źródła ciepła, które uzupełnią działanie klimatyzatorów. Mogą to być:
- kominek z płaszczem wodnym,
- grzejniki elektryczne,
- ogrzewanie podłogowe,
- dodatkowa gruntowa pompa ciepła.
W rejonach, gdzie zimy są łagodne, klimatyzacja może stać się wystarczającym, energooszczędnym systemem ogrzewania. Jeśli istnieje ryzyko dużych mrozów, warto zabezpieczyć się dodatkowymi źródłami ciepła.