Czy montaż klimatyzacji na antresoli to dobry pomysł?

Czy montaż klimatyzacji na antresoli to dobry pomysł?

 

Antresola jest popularnym rozwiązaniem architektonicznym, pozwalającym na pozyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Jej zastosowanie nadaje wnętrzu ciekawy efekt wizualny i sprawia, że przestrzeń mieszkalna wydaje się atrakcyjniejsza. Ze względu na to, że antresola znajduje się wyżej, niż główne pomieszczenia budynku, a ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki przemieszcza się zawsze w górne partie przestrzeni zamkniętych, jest tam po prostu cieplej niż w pozostałych częściach domu czy mieszkania. Aby zapewnić sobie komfort termiczny na antresoli, wiele osób decyduje się na zamontowanie tam klimatyzacji. Żeby osiągnąć zamierzony cel, pamiętać trzeba o kilku ważnych czynnikach.

 

Jaka klimatyzacja na antresoli?

 

Ze względu na to, że temperatura w tej części mieszkania jest wyższa niż na niższych poziomach, konieczne będzie zainstalowanie klimatyzacji o większej mocy. Warto zlecić specjaliście wyliczenie potrzebnej wydajności urządzenia. W ten sposób będziemy mieć pewność, że klimatyzacja schłodzi zarówno obszar antersoli jak i pomieszczenia na dole – przylegające do niej np. kuchnię czy salon. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się klimatyzacja typu multi-split, czyli jedna jednostka zewnętrzna i przynajmniej dwie wewnętrzne. Wielu producentów oferuje wydajne i trwałe urządzenia, które poradzą sobie z pracą w tym systemie. Do najlepiej ocenianych przez użytkowników należy np. marka TOSHIBA.

 

W nowo powstających budynkach dobrym rozwiązaniem będzie też klimatyzacja kanałowa, która zapewni dopływ schłodzonego powietrza zarówno do dolnych pomieszczeń, jak i na antresolę. To rozwiązanie ma tę przewagę nad opisanym powyżej, że nie potrzebuje miejsca na urządzenie wewnętrzne – jedynym śladem tego, że zainstalowana została klimatyzacja, są kratki wentylacyjne w ścianach, suficie lub podłodze. Pozwala to w pełni wykorzystać powierzchnię antresoli.

 

Co trzeba uwzględnić montując klimatyzację na antresoli?

 

Pamiętajmy o tym, że na antresoli znajduje się cieplejsze powietrze niż w pozostałej części domu, jego schłodzenie będzie wymagać więcej mocy, niż schłodzenie przestrzeni pod antersolą. Pnadto pozyskaną przez dobudowanie antresoli przestrzeń każdy che wykorzystać efektywnie i racjonalnie, niekoniecznie na dodatkowe elementy technicznie. Dlatego montując klimatyzację w tym miejscu uwzględnić trzeba następujące czynniki:

  • zakup większego, wydajniejszego klimatyzatora o dużej mocy,
  • dobór urządzenia energooszczędnego, aby nie zwiększać zużycia energii w obiekcie,
  • zaplanowanie umiejscowienia urządzenia tak, aby nie zabierało cennej przestrzeni antresoli (najlepiej już na etapie projektowania budynku).

 

Aby klimatyzacja zamontowana na antresoli pozwalała nam cieszyć się przyjemnym chłodem w całej przestrzeni mieszkalnej, a jednocześnie nie była zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, warto powierzyć jej dobór i montaż specjalistom, którzy posiadają doświadczenie w tego typu systemach.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.