Czy montaż rekuperacji się opłaca

Czy montaż rekuperacji się opłaca

 

Urządzenie z systemem rekuperacji cieszy się coraz większym uznaniem na rynku. Daje szereg korzyści, jakie doceniają użytkownicy. Czym cechuje się rekuperacja? Czy taki montaż się opłaca? Jakie zalety ma taki system?

 

Czym właściwie jest rekuperacja?

 

Rekuperacja bazuje na pobieraniu powietrza z zewnątrz budynku i jednocześnie wypuszczaniu go z wewnątrz. Taka opcja z powodzeniem przewyższą tradycyjne modele wentylacji pod wieloma względami. Pozwala pobierać powietrze bez kurzu, insektów i wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto, użytkownicy mogą oddychać zdrowym powietrzem, co ma korzystny wpływ na ich organizm. Za pomocą pozbycia się dwutlenku węgla i nadmiaru wilgoci z budynku, zachowamy odpowiednią jakość powietrza, niwelując rozwój bakterii, grzybów i pleśni w domu oraz we wnętrzu systemu wentylacji. Pamiętajmy o tym, że filtracja powietrza ma za zadanie zapobiegać reakcjom alergicznym, które wywołują pyły. Zachowanie komfortu i łatwiejsze funkcjonowanie w domu wpłynie na nasze zadowolenie. 

 

Zalety systemu rekuperacji

 

Warto zauważyć, że system rekuperacji pozwala odzyskiwać ciepło w czasie procesu wentylacji pomieszczeń. Powietrze zimniejsze z zewnątrz jest ogrzewane przez powietrze pochodzące z wewnątrz. To z kolei pozwala zaoszczędzić nawet połowę kosztów ogrzewania domu, zachowując tym samym świeże i czyste powietrze. To bardzo ważne aspekt dla każdego, kto chce zaoszczędzić na ogrzewaniu i użytkować odpowiednią wentylację. 

 

Co daje rekuperator?

 

Niezwykle istotne jest to, że wykorzystywanie instalacji wentylacyjnej posiadającej rekuperator pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania budynku, co wiąże się z ograniczeniem strat ciepła (nawet o 60-80%). Latem ochłodzimy dom, a zimą nie stracimy cennego ciepła. W tym przypadku warunkiem oszczędności jest prawidłowe  wykonanie instalacji z odzyskiem ciepła i sprawnie działająca centrala wraz z rekuperatorem. W innym razie raczej nie dojdzie do oszczędności. 

Stosowanie rekuperacji wiąże się z pewnością ze względami ekonomicznymi. Oszczędności wynikając bowiem z braku konieczności budowania drogiego komina do wentylacji mechanicznej. Nie trzeba montować droższych okien z nawiewnikami oraz mikrowentylacją. Budynki, które korzystają z rekuperatora, odznaczają się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Dzięki temu znacząco zmniejszymy moc pieca grzewczego i rozmiary grzejników. System tego rodzaju rozprowadza ciepło z grzejników lub z kominka. 

Montaż rekuperacji daje szereg zalet, jakie wiążą się z oszczędność kosztów. Użytkownicy cieszą się świeżym powietrzem i zniwelowaniem uciekania ciepła z budynku. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.