Czy można zastąpić klimatyzację wentylacją i odwrotnie

Czy można zastąpić klimatyzację wentylacją i odwrotnie

 

Świeże powietrze, dokładnie oczyszczone i odpowiednio wychłodzone jest zaletą każdej wewnętrznej przestrzeni. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że za jedno odpowiada system wentylacyjny, zaś za drugie odpowiednia klimatyzacja. Czy wentylację da się zastąpić klimatyzacją, a może alternatywą dla klimatyzacji będzie odpowiedni wentylator?

 

Klimatyzacja i wentylacja - zasadnicze różnice

 

Działanie systemu wentylacyjnego polega na sukcesywnej wymianie powietrza wewnątrz na świeże. Wymiana ta dokonywana jest przez wentylator, który napędzany jest dzięki sile grawitacyjnej lub mechanicznej. Bardzo często instalacje wentylacyjne uzupełniane są o system rekuperacyjny, który zapobiega stratom ciepła i energii.

Klimatyzacja zaś to system, który bardziej skłania się ku codziennemu komfortowi, przeważnie jeżeli chodzi o obniżenie temperatury w okresie letnim. Nowoczesne klimatyzatory np. Toshiba, mają również funkcję ogrzewania, oczyszczania powietrza, a nawet jego dezynfekcji czy zwiększania wilgotności. Klimatyzacja jest coraz bardziej popularna w polskich domach, do indywidualnego użytku. Wynika to przede wszystkim z ogólnej chęci podnoszenia jakości i komfortu życia, ale również z pojawiania się na rynku coraz bardziej nowoczesnych, mobilnych i ergonomicznych systemów klimatyzacyjnych, które nie wymagają skomplikowanego montażu i odpowiednich, restrykcyjnych warunków. Nowoczesne technologie zastosowane w klimatyzatorach zapobiegają również rozwojowi pleśni, grzybów czy rozprzestrzenianiu się wirusów.

 

Klimatyzacja czy system wentylacyjny?

 

Mogłoby się wydawać, że klimatyzacja pod względem zalet ma dużo więcej argumentów "za". Oczywiście, pod względem komfortu i oczyszczania powietrza jest ona niezastąpiona. Zwłaszcza, że nowoczesne urządzenia potrafią oczyścić, dezynfekować powietrze oraz likwidować bakterie, wirusy i grzyby. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi świeżego i naturalnego powietrza, które musi być cyklicznie wymieniane.

 

Wniosek?

 

Nowoczesne instalacje i rozwój technologii sprawia, że jedno nie wyklucza drugiego. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla domu będzie zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji oraz klimatyzacji. Wentylacja zadba o cyrkulację świeżego powietrza, które pomimo wszelkich udogodnień jakie daje klimatyzator, jest najzdrowsze nie tylko dla ludzi, ale również murów i ścian. Klimatyzator zaś będzie dbać o odpowiednie nawilżenie i temperaturę, tak aby zapewnić wszystkim domownikom komfort termiczny. Połączenie tych dwóch czynników będzie najbardziej efektywnym rozwiązaniem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.