Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu elektrycznego

Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu elektrycznego

 

Pomimo dużej popularności pomp ciepła w dalszym ciągu wielu użytkowników negatywnie reaguje na wieści o ich niezaprzeczalnych korzyściach i wysokiej wydajności w porównaniu do tradycyjnych form grzewczych. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, ile energii elektrycznej podczas pracy pobiera pompa ciepła.

 

Ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła?

 

Zużycie energii elektrycznej podczas ogrzewania związane jest z działaniem pompy ciepła. Wykorzystywane źródło ciepła pochodzi z otoczenia, z którego jest pobierane i przekształcane do ostatecznej postaci - energii grzewczej. Otaczające zasoby ciepła wykorzystywanego przez pompę ciepła są ogromne i niewyczerpane. Jednak do wykorzystania energii grzewczej w obiekcie konieczne jest wykorzystanie energii elektrycznej do pracy.

 

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność ogrzewania pompą ciepła?

 

Najważniejszym czynnikiem związanym z określeniem poboru energii są kwestie związane z energooszczędnością budynku i sprawnością pompy ciepła. Jeśli dany obiekt cechuje się odpowiednią izolacją ścian i okien to oczywistą kwestią będą mniejsze rachunki za comiesięczne ogrzewane. Jeśli chodzi o kwestie związane ze sprawnością pompy, to jej moc oraz źródło grzewcze powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb danego budynku.

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jak obliczyć tę wartość samodzielnie?

 

Aby poznać szacowane zużycie energii elektrycznej, należy wyliczyć wartość rocznego współczynnika SCOP, które jest konieczne do poznania zużycia prądu przeznaczonego na ogrzewanie. Czynnik SCOP to stosunek ciepła przekazanego przez pompę ciepła do wartości zużytej energii elektrycznej zużytej do jej pracy. Możemy je obliczyć najprościej poprzez wykorzystanie dostępnych w sieci kalkulatorów.

Aby poznać zużycie energii elektrycznej dla danej pompy ciepła, należy wykorzystać powyższe dane i podstawić je do wzoru:

Zapotrzebowanie na ciepło/SCOP= Zużycie energii elektrycznej

Po pomnożeniu energii przez cenę 1kW możemy dodatkowo obliczyć koszty ogrzewania pompą ciepła. Najczęściej przyjmuje się, że zużycie prądu w pompie ciepła wynosi około 2000-3000 kWh na 100m2. Do tej wartości należy doliczyć około 1000 kWh do ogrzania wody użytkowej.

 

Pompa ciepła to efektywny sposób ogrzewania domu

 

Dzięki prostym obliczeniom możemy przyjąć, że standardowa pompa ciepła w zwykłym budynku potrzebuje około 3000 kWh rocznie. Są to jednak orientacyjne kwoty, które mogą zmienić się w zależności od indywidualnych czynników. Jednak posiadając odpowiednie dane, możemy oszacować roczne zużycie prądu w danym przypadku, aby móc określić, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla naszego budżetu.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.