Sposobów na nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domów jest już na rynku całkiem sporo. Każdy z nich zyskał grono swoich zwolenników, wymieniających się często opiniami i próbujących przekonać się nawzajem, że stosowany przez nich system jest właśnie tym najlepszym. Skoro jednak w pojedynkę wykazują się taką skutecznością i niezawodnością, to warto rozważyć, co byłoby, gdyby działały wspólnie? Przykładem ich idealnej współpracy jest połączenie rekuperacji i pompy ciepła, przynoszące użytkownikom wiele wymiernych korzyści.
Bezpieczeństwo cieplne obiektu
Połączenie tych dwóch źródeł ogrzewania to przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom budynku lepszego komfortu termicznego, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Stanowią one dwa niezależne, ale uzupełniające się systemy, dzięki współpracy których w obiekcie panuje optymalna temperatura, nawet wówczas, kiedy mamy do czynienia z dość mroźną zimą. Niestety zasada, że im zimniej na zewnątrz, tym mniej wydajnie pracują urządzenia grzewcze nie jest zbyt korzystna dla temperatury ogrzewanych nimi pomieszczeń. W przypadku połączenia tych dwóch źródeł ogrzewania temperatura wewnątrz może pozostać na stałym poziomie, mimo że temperatura otoczenia znacząco spada.
Wzrost energooszczędności budynku
Współpraca rekuperacji i pompy ciepła ma pozytywny wpływ na energooszczędność budynku. Każdy, kto rozumie zasadę działania rekuperatora wie, że zapobiega on stratom ciepła, do których dochodzi w czasie wywiewania na zewnątrz powierza przez system wentylacyjny. Odzyskiwane przez rekuperator ciepło podgrzewa pomieszczenia, i powoduje, że udział pompy ciepła w ogrzewaniu nie musi odbywać się na pełnej mocy. Może ona działać na "zmniejszonych obrotach", przez co nie zużywa tak wiele prądu, jak w przypadku, gdyby była jedynym źródłem ogrzewania budynku.
Praca obu systemów jest jeszcze bardziej wydajna, kiedy zainstalowane są w budynku poddanym termomodernizacji i dobrze zaizolowanym. Zapotrzebowanie na energię cieplną takiego obiektu może nawet przy dość niskiej temperaturze na zewnątrz być w całości pokryte przez rekuperację i pompę ciepła, bez konieczności załączania np. ogrzewania elektrycznego.
Komfort i zdrowie użytkowników
Zainstalowanie w budynku jednocześnie rekuperacji, która jest systemem współpracującym z wentylacją oraz pompy ciepła ma również pozytywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy tak ogrzewanego obiektu. Przefiltrowane powietrze, oczyszczone z alergenów i cząstek zanieczyszczeń stałych, podgrzane do temperatury zapobiegającej rozwojowi pleśni i grzybów ma pozytywny wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. Zastosowanie tego rozwiązania powoduje również, że na ścianach budynku nie tworzą się zacieki, zawilgocenia i wykwity, które mają negatywny wpływ nie tylko na estetykę wnętrz, ale również na drogi oddechowe ich użytkowników.
Połączenie pompy ciepła i rekuperacji ma pozytywny wpływ nie tylko na sam budynek, ale również na jego mieszkańców. Warto więc rozważyć zastosowanie takiego rozwiązania, zwłaszcza, jeśli wpływ naszego domu na środowisko naturalne jest dla nas ważnym aspektem.