Klimatyzacja staje się coraz popularniejszym systemem montowanym w domach jedno i wielorodzinnych. Dzięki niej mieszkańcy zyskują komfort termiczny, gwarantowany poprzez dostosowanie temperatury do warunków pogodowych. Oczyszcza ona również powietrze z mikroorganizmów i alergenów, oraz zapewnia odpowiednią wilgotność, nie tylko poprawiającą jakość oddychania, ale również chroniącą wnętrza przed rozwojem pleśni i grzybów. Właściciele budynków mieszkalnych nie zadają sobie już właściwie pytania, czy montować klimatyzację w domu, ale kiedy ją montować.
Optymalny czas na podjęcie decyzji o instalacji klimatyzacji w domu jednorodzinnym
Najkorzystniejszym momentem do określenia, czy w domu powinna być zainstalowana klimatyzacja jest powstawanie projektu architektoniczno - budowlanego. Na tym etapie decyzja o zastosowaniu w domu systemu klimatyzacyjnego będzie najbardziej optymalna zarówno pod względem planowania i realizacji prac budowlano - montażowych jak i pod kątem ekonomicznym. Włączając klimatyzację w proces projektowania projektant zapewni jej maksymalną wydajność przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i zachowaniu najwyższej estetyki budynku. Budowa od samego początku uwzględniać będzie wszystkie elementy systemu, bez konieczności wprowadzania późniejszych przeróbek, czy co gorsze - wyburzeń.
Jest to również ten moment, kiedy da się wybrać najbardziej pasujące do bryły budowli urządzenia, oraz zdecydować, jakiego rzędu wydatek chce na ten cel ponieść właściciel. Po zbudowaniu domu nie będzie to już takie dowolne, ponieważ zakupić trzeba będzie to, co da się wpasować, za cenę obowiązującą na rynku, a nie to, co inwestor chciałby mieć i na co może sobie pozwolić.
Zalety włączenia klimatyzacji w proces projektowania domu
W zasadzie trudno byłoby tu znaleźć jakiekolwiek wady. Do najpoważniejszych korzyści, jakie właściciel domu zapewnia sobie, zlecając projektowanie klimatyzacji jednocześnie z tworzeniem projektu domu należą:
- wybór miejsca posadowienia lub podwieszenia jednostki centralnej w ten sposób, aby nie obniżała estetyki budynku,
- możliwość zamaskowania wszystkich przewodów i kanałów w czasie wykańczania wnętrz,
- okazja do maksymalnego wyciszenia systemu, tak, aby praktycznie nie był słyszalny po uruchomieniu,
- dostosowanie aranżacji wnętrz do zainstalowanych urządzeń, tak, aby działały najefektywniej, jak najmniej rzucając się w oczy,
- odpowiednie poprowadzenie instalacji elektrycznej umożliwiające dyskretne podłączenie klimatyzatorów.
Jeśli decyzja o montażu klimatyzacji zapadnie po zakończeniu budowy i prac wykończeniowych, albo nawet po umeblowaniu domu, właściciel domu naraża się nie tylko na ewentualne przemeblowanie, ale również na koszty związane z koniecznością remontu i ponownego wykańczania oraz na wydłużenie czasu, w którym będzie można przystąpić do niezakłóconego użytkowania pomieszczeń.