Czy warto samodzielnie montować klimatyzację?

Czy warto samodzielnie montować klimatyzację?

 

Kiedy temperatura za oknem przekracza w cieniu 35 stopni Celsjusza, liczba osób, które chcą natychmiast zamontować w swoim domu klimatyzację rośnie lawinowo. Serwisy zajmujące się montażem klimatyzacji mają tak wiele zleceń, że nie są w stanie przyjąć wszystkich zgłoszeń. Wiele osób decyduje się więc na samodzielny montaż. Czy jest to rozsądne rozwiązanie?

 

Jak wygląda domowa instalacja klimatyzacyjna?

 

Zdecydowanie najczęściej wybierane są dwuczęściowe klimatyzatory typu split. Wymagają one zamontowania w pomieszczeniu jedynie chłodnicy (parownika). Jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz. Jest ona dość hałaśliwa, należy więc znaleźć dla niej miejsce, w którym nikomu nie będzie przeszkadzać. Aby nie było problemów z chłodzeniem skraplacza, koniecznie należy umieścić ją w cieniu. Obie jednostki łączą ze sobą cienkie i elastyczne przewody, które wypełnione są czynnikiem chłodniczym. Konieczne jest także zamontowanie samego klimatyzatora. Urządzenie to może być montowane do sufitu lub do ściany. Jak więc widać, montaż klimatyzacji wymaga wykonania wielu czynności.

 

Czy warto podejmować się samodzielnego montażu?

 

Montaż klimatyzacja nie jest zbyt kosztowną usługą. Wiele osób chcąc zaoszczędzić lub szybciej cieszyć się z przyjemnego chłodu w czasie upałów decyduje się na samodzielny montaż klimatyzacji. Nie jest to najbardziej rozsądne wyjście. Do zamocowania klimatyzatora do ściany czy sufitu niezbędna jest konsola. Do jej wykonania potrzebne są śruby i stalowe profile. A to oznacza konieczność wydania kilkudziesięciu złotych. Wykonanie otworów w ścianie także może okazać się zadaniem niezwykle trudnym. Osób, które dysponują wiertłem o odpowiedniej średnicy jest tak naprawdę niewiele. Może też się okazać, że wiertarka to również sprzęt, który musi zostać wypożyczony lub kupiony. A to oznacza kolejne koszty. Jeśli nawet uda się bez większych problemów przejść te kroki, poważne mogą pojawić się w trakcie montażu instalacji i przy uruchomieniu klimatyzacji. Na laika, który chce zastąpić fachowca na co dzień zajmującego się montażem klimatyzacji czyha wiele pułapek. Samodzielnie montując klimatyzację nie uda się zmniejszyć kosztów. Raczej też nie można liczyć na to, że będzie ona szybciej gotowa do użytku.

Ceny montażu klimatyzacji przez fachowca są przystępne i mamy pewność że wykonany przez niego montaż zostanie wykonany w sposób prawidłowy. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że fachowiec spowoduje wyciek czynnika chłodzącego. Warto też pamiętać, że samodzielny montaż klimatyzacji może spowodować utratę gwarancji.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.