Czy warto wykonać po sezonie konserwację klimatyzatora?

Czy warto wykonać po sezonie konserwację klimatyzatora?

 

Klimatyzatory są urządzeniami, których prawidłowe, bezawaryjne i bezpieczne dla użytkowników działanie jest bardzo uzależnione od ich stanu technicznego. Dlatego ważne jest, aby były one odpowiednio często i w sposób prawidłowy konserwowane. Część producentów zaleca konserwację przed sezonem, w którym klimatyzator jest użytkowany. Istnieje jednak jeszcze druga szkoła, która utrzymuje, że konserwowanie klimatyzatora po sezonie to najlepsza rzecz, jaką zrobić można zarówno dla urządzenia, jak i dla jego użytkowników. 

 

Co daje posezonowa konserwacja klimatyzatora?

 

Po okresie intensywnego użytkowania każde urządzenie wykazuje oznaki zużycia. Wymaga wtedy drobnych napraw, konserwacji, czyszczenia, a w przypadku klimatyzatora – również uzupełnienia czynnika chłodniczego. Jeśli po sezonie wiosenno-letnim klimatyzator jest wyłączany i nie będzie użytkowany w okresie jesienno-zimowym, przeprowadzić należy osuszanie urządzenia. Jeśli zostanie ono wykonane nieprawidłowo, w czasie przestoju dochodzi do rozwoju w jego wnętrzu bakterii i grzybów. A to przekłada się na znaczne zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zaraz po ponownym uruchomieniu urządzenia. 

Wyczyszczenie klimatyzatora po zakończeniu sezonu to również metoda na przedłużenie jego żywotności, utrzymanie wysokiej sprawności, a co za tym idzie, również oszczędność energii. Sprawnie działające urządzenie zużywa mniej prądu i nie zawyża rachunków za energię elektryczną. 

Konserwacja posezonowa klimatyzatora to także działanie przyjazne dla środowiska. Kontrola i ewentualna korekta szczelności zapobiegają przedostawaniu się do środowiska szkodliwych substancji. 

 

Na czym polega konserwacja klimatyzatora po sezonie?

 

Wszelkie operacje przeprowadzane na klimatyzatorach powinny być wykonywane przez fachowy i doświadczony serwis. Dzięki temu czynności konserwacyjne przeprowadzone zostaną w sposób prawidłowy i kompletny.

Zaliczają się do nich:

  • kontrola stanu filtrów, 
  • sprawdzenie szczelności układu, 
  • pomiar temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego, 
  • oczyszczanie filtrów powietrza, parownika i wentylatora, 
  • dezynfekcja, pozwalająca usunąć z systemu grzyby i pleśnie, oraz zapobiec wydostawaniu się z urządzenia przykrego zapachu. 

Oczywiście przy okazji wyczyszczona zostanie obudowa jednostek zewnętrznych i wewnętrznych. Warto również przeprowadzić kontrolę poprawności działania urządzeń, oraz sterującego nimi systemu. Odpowiednio wczesne usunięcie wszystkich usterek zapobiegnie przykrym niespodziankom na początku kolejnego sezonu, kiedy ze względu na błędy  oprogramowania czy awarie urządzenia nie będzie można włączyć klimatyzatora.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.