Czynnik chłodniczy R32

Czynnik chłodniczy R32

 

Czynnik chłodzący R32 to dofluorometan, który zaliczany jest do grupy HFC. Obecnie jest powszechnie stosowany w układach klimatyzacji, skutecznie wypierając czynnik R410A. Tym, co bez wątpienia przyczyniło się do jego ogromnej popularności jest niewielki wpływ na środowisko naturalne. Poznajmy czynnik chłodnicy R32 bliżej.

 

Co użytkownicy zyskują, sięgając po ten czynnik?

 

Mówiąc o czynniku chłodniczym R32, nie można zapomnieć, że prowadzone badania pokazują, iż jego stosowanie wiąże się ze zwiększeniem efektywności urządzeń nawet o dziesięć procent. Jest to naprawdę dobry wynik, który przekonuje niezdecydowanych, że czynnik chłodniczy R32 jest naprawdę godny polecenia.

 

Zasady bezpieczeństwa

 

Podczas pracy z czynnikiem chłodniczym R32 należy pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych zasad, które przekładają się na poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, aby pomieszczenie, w którym pracujemy było większe niż wymagania minimalne wskazywane przez producenta. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się urządzenie chłodnicze bądź przebiega przez nie instalacja chłodnicza, bardzo ważne jest również zatroszczenie się o wentylację na odpowiednim poziomie. Trzeba pamiętać, że czynnik R32 jest cięższy od powietrza. Co to oznacza? Czujniki nieszczelności muszą być montowane tuż przy ziemi. W przeciwnym razie nie zadziałają w porę.

 

Na co uważać?

 

Czynnik R32 nie ma barwy ani zapachu. Co to oznacza? Nie jest możliwe wykrycie jego obecności za pomocą wzroku czy węchu. Dlatego tak ważne są wspomniane we wcześniejszym akapicie czujniki szczelności, które muszą być zamontowane na odpowiednim poziomie. Z uwagi na to, że czynnik jest zaliczany do grupy A2L nie można w pomieszczeniach klimatyzowanych używać źródła otwartego ognia. Stanowi bowiem śmiertelne zagrożenie. Warto jednak pamiętać, że niebezpieczne jest wyłącznie otwarte źródło ognia.

 

Co kiedy dojdzie do wycieku?

 

W takim przypadku niezbędne jest solidne wywietrzenie pomieszczenia. Pozwoli to dość szybko zmniejszyć stężenie czynnika, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo osób, które przebywają w pomieszczeniu.

Czynnik R32 powinni poznać wszyscy, którzy sięgają po klimatyzację. Obecnie jest on rozwiązaniem alternatywnym dla czynnika R410A i innych. Trzeba jednak pamiętać, że od 2025 roku stosowanie czynników innych niż R32 będzie zabronione. Sprawność tego czynnika jest na naprawdę wysokim poziomie, jednocześnie nie odbija się on tak negatywnie na środowisku naturalnym. Jest również dużo bardziej bezpieczny. W związku z tym można po niego sięgać bez obaw.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.