Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

 

Klimatyzacja ma mnóstwo zalet; jej montaż nie jest już tak drogi jak jeszcze kilka lat temu. Na zamontowanie klimatyzacji decyduje się więc coraz więcej osób.

 

Dlaczego decydujemy się na montaż klimatyzacji?

 

Z pewnością przyczyniają się do tego coraz bardziej wysokie temperatury, które latem panują w naszym kraju. Dzięki klimatyzacji nawet w największy upał w naszym domu, mieszkaniu, biurze, sklepie może panować przyjemny chłód. Klimatyzację bardzo często montują osoby, które bardzo źle tolerują wysoką temperaturę.

 

Klimatyzator nie tylko chłodzi

 

Częścią każdego klimatyzatora jest filtr. Jego rolą jest zatrzymywanie cząstek stałych, które znajdują się w powietrzu. Klimatyzator nie tylko więc chłodzi powietrze, ale także oczyszcza je ze znajdujących się w nim pyłów, kurzu i alergenu. Klimatyzacja jest więc doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które źle tolerują letnie upały, ale także dla osób, które zmagają się z alergią wziewną. Zamontowany w klimatyzatorze filtr zatrzyma również bakterie i wirusy, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów. Niektóre modele klimatyzatorów mogą pracować także jako powietrzna pompa ciepła. Tego typu klimatyzator latem może być wykorzystywany do chłodzenia, a w chłodne jesienne dni będzie mógł służyć do ogrzewania pomieszczeń jeszcze zanim zacznie w domu działać centralne ogrzewanie.

 

Klimatyzacja osusza powietrze

 

Klimatyzacja nie tylko chłodzi czy ogrzewa powietrze, ale także je osusza. To dlatego po dłuższym pobycie w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzacja zaczynamy skarżyć się na wysuszone oczy czy suchość w gardle. Osuszanie powietrza przez klimatyzację związane jest z zasadą działania klimatyzatora oraz ze zjawiskiem chłodzenia. Podczas pracy klimatyzator usuwa znajdującą się w powietrzu wilgoć, gdyż powietrze przechodzi poniżej punktu rosy. Ciepłe powietrze zostanie chłodzone pod warunkiem, że zetknie się z parownikiem, którego powierzchnia jest zimna. Zjawisko, które zachodzi w momencie tego kontaktu nazywane jest wkropleniem wilgoci. Osuszanie powietrza ze znajdującej się w nim wilgoci możliwe jest dzięki temu, że na powierzchni wymiennika ciepła skrapla się para woda. Proces osuszania powietrza jest zjawiskiem bardzo pożądanym w wielu domach i mieszkaniach; w sporej części z nich wilgotność powietrza utrzymuje się bowiem na zbyt wysokim poziomie. Warto pamiętać, że klimatyzacja nie jest wentylacją; jeśli wentylacja jest niesprawna, jeśli zbyt rzadko wietrzymy pomieszczenie, poziom wilgotności powietrza będzie zbyt niski. Nie jest to zjawisko korzystne.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2020 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.