Dlaczego klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza?

Dlaczego klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza?

 

Większość konsumentów kojarzy klimatyzacje jedynie z procesem chłodzenia powietrza w pomieszczeniu. Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że większość urządzeń tego typu ma też jeszcze jedną funkcję, a mianowicie regulowania wilgotności powietrza.

 

Nowoczesne klimatyzatory

 

W dzisiejszych czasach montaż klimatyzacji nie jest już zarezerwowany jedynie dla osób zamożnych. Zróżnicowane oferty i mnogość urządzeń tego typu sprawia, że każdy z nas może zamontować w domu klimatyzator. Ten dawno też przestał być urządzeniem, którego jedynym zadaniem jest obniżanie temperatury. Współczesne klimatyzatory równie skutecznie osuszają powietrze, a także je oczyszczają. Funkcja oczyszczania wynika z faktu, że praktycznie każdy współczesny klimatyzator ma wbudowany filtr, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkie rodzaju zanieczyszczeń. Filtry typu HEPA potrafią skutecznie wyłapać pyłki roślin, kurz, a także groźne dla naszego zdrowia zarodniki grzybów czy też pleśni oraz roztocza. Najnowocześniejsze klimatyzatory mają też filtry, które wyposażone zostały w atomy srebra. Mają one właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Uniwersalne klimatyzatory prócz chłodzenia, oczyszczenia powietrza i osuszania, mają też funkcje grzewcze. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się, w tak zwanych okresach przejściowych – zarówno wiosennych jak też jesiennych, kiedy temperatura na zewnątrz jest na tyle niska, że odczuwamy chłód w domu, ale jednocześnie na tyle wysoka, że nie możemy liczyć na centralne ogrzewanie.

 

Osuszanie powietrza

 

Nowoczesne klimatyzatory jednocześnie chłodzą oraz osuszają powietrze w danym pomieszczeniu. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję organizmu. Dodatkowo sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Klimatyzatory magazynują nadmiar wilgoci na powierzchni parownika. Ta następnie jest odprowadzana poprzez instalacje, która zazwyczaj jest wykonana z plastikowych rur. Zaleca się jednak dokupienie do zestawu klimatyzacji nawilżacza. Połączenie klimatyzacji z systemem rekuperacji jest jeszcze bardziej efektywne. Dzięki właściwościom obu systemów eliminujemy problem występowania zbyt suchego powietrza czy nadmiaru wilgoci. Oba systemu uzupełniają się, tworząc doskonale działający, kompleksowy układ. Ta koegzystencja powoduje, że mamy jednocześnie dostęp do świeżego powietrza, które jest utrzymywane w optymalnej, jeśli chodzi o organizm człowieka i nasze zdrowie – temperaturze. Przy odpowiednio „skomponowanej” klimatyzacji, właściwie nie istnieje potrzeba otwierania okien w pomieszczeniu, w którym system został zamontowany.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.