Dlaczego należy wykonywać serwis klimatyzacji dwa razy w roku?

Dlaczego należy wykonywać serwis klimatyzacji dwa razy w roku?

 

Klimatyzacja w domu jeszcze nie tak dawno była prawdziwym luksusem, na który mogło pozwolić sobie niewielu. Dzisiaj – kiedy ceny klimatyzatorów znacząco spadły – jest to coraz częściej stosowane udogodnienie. Decydując się na klimatyzację, należy jednak pamiętać o jej regularnej konserwacji. Serwis jest tym, o czym nie można zapomnieć.

Klimatyzatory – dokładnie tak, jak inne urządzenia – muszą być czyszczone i konserwowane. Regularnie wykonywany przegląd wpływa nie tylko na żywotność i wydajność urządzenia, ale również bezpieczeństwo osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Obecnie mówi się, że serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku. Dlaczego?

 

Dlaczego klimatyzator trzeba czyścić?

 

W działającym klimatyzatorze cały czas przebiega wymiana powietrza. Przez urządzenie przechodzą więc rozmaite pyły, grzyby, zanieczyszczenia. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, co stanie się wtedy, kiedy urządzenie nie będzie czyszczone. Wszystkie zabrudzenia, jakie osadziły się na znajdujących się w klimatyzacji filtrach, będą „oddawane” przez klimatyzator z powrotem. W efekcie zamiast oddychać czystym, świeżym powietrzem bez zanieczyszczeń, otrzymuje powietrze pełne szkodliwych substancji. Podczas pracy klimatyzatora wytwarza się również wilgoć. Sprzyja ona rozwojowi bakterii, które następnie – jeśli urządzenie nie jest regularnie czyszczone – „wyrzucane” są do powietrza, którym oddychamy. To właśnie z tego powodu nie czyszczona regularnie klimatyzacja może stać się przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Chyba większość z nas słyszała opowieści o pracownikach biur umierających w Stanach Zjednoczonych na zapalenie płuc. Jego przyczyną była właśnie klimatyzacja, której nie czyszczono.

 

Kiedy najlepiej czyścić klimatyzatory?

 

Tylko regularny, wykonywany przynajmniej dwa razy w ciągu roku serwis klimatyzacji może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Specjaliści zalecają, aby klimatyzatory czyścić zarówno przed, jak i po sezonie. Najlepszą porą jest przełom marca i kwietnia, a także września i października, kiedy z klimatyzacji już raczej nie korzystamy. Wśród elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę wymienia się:

  • filtry;
  • skraplacz;
  • parownik.

Warto również samodzielnie usuwać zabrudzenia z tych części klimatyzatora, do których mamy nieograniczony dostęp.

Czyszczenie klimatyzacji powinni wejść w krew wszystkim, którzy zdecydowali się na używanie klimatyzatora. W przeciwnym razie to mające dawać komfort urządzenie może stać się źródłem poważnych problemów ze zdrowiem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.