Dlaczego warto wykonać regularny serwis pompy ciepła

Dlaczego warto wykonać regularny serwis pompy ciepła

 

Pompy ciepła to urządzenia, które w ostatnim czasie są chętnie montowane w wielu domach. Pomimo iż jest to urządzenie bezobsługowe, konieczne jest wykonywanie regularnych przeglądów, dla jego prawidłowego działania. Jednak to nie wszystko. Dlaczego warto wykonywać regularne przeglądy i serwis pomp ciepła?

 

Skąd konieczność wykonywania regularnych przeglądów?

 

Pompy ciepła są urządzeniami praktycznie bezproblemowymi, ze względu na brak konieczności ciągłej obsługi, konieczne jest wykonywanie ich regularnych przeglądów. To urządzenie złożone z wielu komponentów, które mogą się zużywać lub po prostu psuć. Działanie pompy ciepła z zepsutym komponentem może okazać się nieefektywne i wpływać na wydajność całego systemu, dlatego tak ważne jest, aby w porę dokonać wymiany danych części. Tym zajmują się serwisanci. Wykonując przegląd, mogą sprawdzić działanie całej pompy i dokonać wymiany zepsutych części, dzięki temu nie ma ryzyka, że dojdzie do uszkodzenia większych części pompy ciepła, prowadząc do przerw w działaniu systemu grzewczego czy ogrzewania wody. Im wcześniej dojdzie do wymiany, tym lepiej, a regularny przegląd pozwoli uniknąć ogromnych kłopotów z działaniem urządzenia. Należy wiedzieć,że serwisanci oceniają również efektywność pompy ciepła, dzięki temu można być spokojnym o pobór energii elektrycznej i kosztów z tym związanych. 

Co istotne, regularność w wykonywaniu przeglądu jest często wymagana przez producentów pomp ciepła. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie gwarancji. Pamiętajmy, że przeglądy powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku.

 

Przegląd pompy ciepła - co obejmuje?

 

Zakres przeglądu pompy ciepła najczęściej obejmuje stan filtrów, czyszczenie lub wymianę, a także kontrolę czynnika chłodniczego, szczelności układu chłodniczego oraz ciśnienia dolnego i górnego źródła w instalacji. Ponadto serwisanci sprawdzają zawory bezpieczeństwa, a także kontrolują sterowniki pompy ciepła. Bardzo ważne jest także, aby podczas przeglądu sprawdzone zostały elementy układu elektrycznego. Są to bezpieczniki, czujniki i przyłącza elektryczne. Ostatnią czynnością powinno być skontrolowanie rejestru błędów urządzenia i wprowadzenie poprawek w sytuacji wykrycia problemów. 

Coroczny przegląd pompy ciepła pozwoli na oszczędną i bezawaryjną pracę urządzenia. Pamiętajmy, aby dbać o jego przeprowadzanie nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego, dzięki temu możliwe będzie uniknięcie dużych kosztów naprawy i przerw w działaniu urządzenia. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.