Dlaczego warto zainwestować w rekuperację ?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację ?

 

Wentylacja naszych domów jest koniecznością, ale przynosi także ogromne straty ciepła - szczególnie zimą. Jak można wentylować dom bardziej ekonomicznie? Rozwiązaniem jest rekuperacja.

 

Jak to działa - rekuperator ?

 

Wymuszona wentylacja z odzyskiem ciepła opiera się na przekazywaniu ciepła między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym w wymienniku, która jest sercem systemu odzyskiwania. Oznacza to, że system odzysku ciepła utrzymuje ciepło w przestrzeni życiowej na tym samym poziomie. Jednostka odzysku ciepła znacznie pomaga zatem zmniejszyć straty ciepła, ponieważ ciepło jest odzyskiwane z powietrza wywiewanego. Wentylacja z rekuperacją w domach niskoenergetycznych i pasywnych jest dziś standardem i tam daję największe korzyści. Nawet we wspólnych nowych budynkach właściciele często pytają o możliwość uzyskania odzysku ciepła, ale tutaj realizacja projektów często zależy od wysokich kosztów zakupu. Większość urządzeń do rekuperacji wymaga do działania systemu klimatyzacji i zaleca się tutaj zazwyczaj umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu technicznym. W takim przypadku wentylacja w zwykłych mieszkaniach lub nawet w poszczególnych pokojach jest trudna. Dlatego istnieją również małe jednostki rekuperacyjne, które wentylują powietrze bezpośrednio przez otwór w ścianie zewnętrznej.

 

Zalety odzyskiwania ciepła dzięku rekuperacji

 

Najczęściej wymienianą zaletą wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła jest znaczne zmniejszenie strat ciepła w budynku, co jest szczególnie ważne dla właścicieli domów niskoenergetycznych. W przypadku starszych budynków to kryterium jest ważne w przypadku domów o wysokich kosztach ogrzewania. Oczywistą zaletą systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Taka wentylacja nie tylko zapewnia wystarczającą ilość świeżego powietrza, to jest też filtrowane, czyli wolne od kurzu i innych alergenów, w zależności od zastosowanego filtra. Rekuperacja to także rozwiązanie wielu problemów z nadmiarem wilgoci. Wysoka wilgotność często występuje w domach i mieszkaniach po przebudowie, a nawet najszczelniejsze okna nie gwarantują nam komfortu w tym zakresie. Jedyną wadą tego systemu jest jego koszt. Należy jednak zastanowić się, czy pieniądze wydane na rekuperacji nie powinno się potraktować jako swojego rodzaju inwestycje. Nie chodzi tu bowiem jedynie o nasze zdrowie czy samopoczucie. Rekuperacja w dłuższej perspektywie to poważne oszczędności w ponoszonych kosztach ogrzewania.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.