Jeszcze kilka lat temu raczej nie zastanawialiśmy się nad tym, jakie nasz dom ma zapotrzebowanie na energię. Rosnące koszty ogrzewania domów sprawiły, że zagadnieniem tym interesuje się coraz więcej osób. Wielkość zapotrzebowania domów na energię udaje się zmniejszyć dzięki rekuperacji. Tak określa się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zobaczmy, jakie są jej zalety i dlaczego budując energooszczędny dom warto w nią zainwestować.
Możliwości, jakie daje wentylacja z rekuperatorem
Ma ona znacznie więcej możliwości niż tradycyjna wentylacja naturalna. Do zalet wentylacji z rekuperatorem można zaliczyć:
- dzięki temu, że umożliwia odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń;
- umożliwia uzdatnianie powietrza. Może je nie tylko oczyszczać, ale także ogrzewać, chłodzić i nawilżać;
- pozwala na kontrolowanie ilości wymienianego powietrza bez względu na panujące aktualnie warunki pogodowe.
Niższe rachunki za ogrzewanie
Osoby, które chcą mieć energooszczędny dom koniecznie powinny rozważyć montaż wentylacji z rekuperatorem. Jest to bowiem jedyny sposób na to, aby rachunki za ogrzewanie były niższe. Wiele osób jest przekonanych, że wystarczy starannie ocieplić podłogi, ścian i dachy, aby mieć dom o niskim zapotrzebowaniu na energię. Okazuje się jednak, że to zbyt mało. Dom może być niskoenergetyczny tylko pod warunkiem, że zostaną wyeliminowane straty energii, które powstają na skutek działania wentylacji. Uszczelnienie przegród zewnętrznych oraz zastosowanie rekuperacji jest najbardziej skutecznym i jednocześnie cieszącym się największą popularnością rozwiązaniem.
Inne korzyści z rekuperacji
Dzięki wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach jest stały dopływ świeżego powietrza i to bez względu na warunki atmosferyczne. Tradycyjna wentylacja mechaniczna najsprawniej działa zimą. Docierające powietrze dzięki rekuperacji jest podgrzane i to bez ponoszenia żadnych kosztów. Świeże powietrze podgrzewa bowiem ciepło, które zostało odzyskane z tego usuwanego. W domu, w którym nie jest przewidziany kocioł centralnego ogrzewania czy kominek, można zrezygnować z budowy komina z przewodem spalinowym lub dymowym. Zmniejszy to koszy budowy domu.
Zastosowanie systemu rekuperacji w domu, który został starannie ocieplony, pozwala znacznie zmniejszyć ilość zapotrzebowania na energię niezbędną do jego ogrzania. A to oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jest to więc inwestycja, która się opłaca.