Ogrzewanie budynku to jedna z najważniejszych kwestii, o które warto zadbać. Metoda powinna być dostosowana do technologii, w której została wykonana izolacja budynku. Rodzaj izolacji determinuje zapotrzebowanie na ciepło budynku, które może się różnić mimo zbliżonego metrażu. Przez ściany może być tracone aż 30% ciepła, dlatego sposób oraz jakość wykonania izolacji budynku ma bardzo duże znaczenie. Warto się nad tym pochylić przed wyborem odpowiedniego urządzenia grzewczego, również pompy ciepła.
Dobrze wykonana izolacja budynku - mniej traconego ciepła
Lepsza izolacyjność budynku jest związana z mniejszymi stratami ciepła, które trzeba uzupełniać w okresie grzewczym. Na rynku dostępny jest cały wachlarz możliwości, który pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się przy konkretnym budynku. Warto mieć na uwadze, że wymiana ciepła jest naturalnym procesem, napędzanym siłą powstającą dzięki różnicy temperatur. Ruch powietrza odbywa się w kierunku od ciepłego do zimnego miejsca. Im większa różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz oraz wewnątrz obiektu, tym wymiana będzie zachodziła szybciej. Ściany budynku stanowią przeszkodę w przepływie tej energii. Im lepsza jest izolacja, tym większy będzie opór, a więc mniejsze straty energii. Od nich powinien zależeć, która grzewcza pompa ciepła zostanie wybrana. To niesie za sobą zarówno cenę urządzenia, jak i koszt użytkowania instalacji grzewczej w przyszłości. Specjalista pracujący przy izolowaniu budynków mówi, że warto skupić się nad wykonaniem solidniejszej izolacji budynku, ponieważ będzie można użyć grzewczej pompy ciepła o mniejszej mocy, co obniży koszty inwestycji oraz późniejszej eksploatacji.
Ogrzewanie budynku przy pomocy powietrza
Podczas poszukiwania najlepszej metody ogrzewania warto zwrócić uwagę na powietrzną pompę ciepła. Jest znacznie tańsza w porównaniu do pozostałych typów pomp. Niższe koszty instalacji są dużym atutem. Zachowana zostaje wygoda związana z ogrzewaniem obiektu oraz podgrzewaniem wody użytkowej. To zapewnia sporą popularność tego rodzaju rozwiązaniu. Warto mieć na uwadze, że działanie takiej pompy ciepła zależy od pogody na zewnątrz. Pompa może pracować przy zewnętrznej temperaturze dochodzącej do -20oC. Ma kompaktową budowę, a zewnętrzny moduł można zamontować wszędzie, bez względu na ukształtowanie terenu. Zapewnia optymalne korzystanie z mocy urządzenia oraz konfiguracji. Moc można dobrać do osobistych potrzeb i preferencji, co wpływa na zmniejszenie rachunków za eksploatację. Latem może działać na zasadzie chłodzenia aktywnego, co zapewni komfort w środku budynku.
Energia pochodząca z gruntu
Kolejnym urządzeniem służącym do ogrzewania budynku jest typoszereg, czyli urządzenie, które działa w oparciu o metodę odparowania bezpośredniego. Technologia odbiera ciepło z gruntu, które następnie przekazuje do wewnętrznej instalacji grzewczej. Nie wykorzystuje się roztworu glikolu, a także brak dodatkowego wymiennika, który miałby za zadanie pośredniczyć w wymianie ciepła. To zapewnia znaczne usprawnienie działania urządzenia, a także obniża koszty eksploatacyjne.