Ekologiczne ogrzewanie nowego domu

Ekologiczne ogrzewanie nowego domu

 

Budownictwo nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie zmierza w kierunku energooszczędności. Koszty ogrzewania są bardzo ważne, ponieważ stanowią większość wydatków zintegrowanych z użytkowaniem domu jednorodzinnego. Wytwarzanie ciepła często związane jest z emisją szkodliwego smogu, który stał się problemem globalnym. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie w nowym budownictwie energooszczędnych urządzeń grzewczych, do których zaliczana jest między innymi pompa ciepła.

 

Pompa ciepła - podstawowe informacje

 

Pompa ciepła jest centralnym urządzeniem grzewczym zastępującym kocioł zasypowy. W zależności od źródła pozyskiwania ciepła tego rodzaju urządzenia grzewcze można podzielić na:

  • pompy gruntowe, w których ciepło jest pozyskiwane z gruntu,
  • pompy powietrzne, w których ciepło jest pozyskiwane z powietrza z zewnątrz,
  • pompy wodne, energia jest uzyskiwana z ciepłej wody płynącej.

Jednym z najważniejszych elementów pompy ciepła, niezależnie od źródła energii jest wymiennik pobierający ciepło, sprężarka, która wymusza obieg powietrza oraz wymiennik oddający ciepło. Pompy pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku. Koszt urządzenia przy zakupie jest wyższy niż np. kotłów grzewczych, ale istotny jest czas użytkowania, koszty korzystania z kotła gazowego są dwa razy wyższe niż w przypadku eksploatacji pompy ciepła. Jest ona w stanie wyprodukować nawet 4,5 razy więcej ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej.

 

Główne zalety pomp ciepła

 

Pompy ciepła umożliwiają wykorzystywanie darmowej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych, gruntu, wody i powietrza. Urządzenie nie emituje żadnych szkodliwych zanieczyszczeń do otoczenia, jest więc w pełni ekologiczne i jednocześnie bezpieczne dla człowieka. Systemy te mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami. Sprężarka, która potrzebuje do prawidłowej pracy około 20% energii elektrycznej, może ja wykorzystywać z paneli fotowoltaicznych.

Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia wyprodukowanie pompy ciepła, która charakteryzuje się wysoką jakością i odpornością na działanie czynników mechanicznych. Jest to sposób ogrzewania wyjątkowo komfortowy w obsłudze i pozwalający na uzyskanie sporych oszczędności w czasie sezonu grzewczego. Zaplanowanie systemu grzewczego z wykorzystaniem pompy ciepła na etapie projektowania domu pozwala wygospodarować sporo wolnej przestrzeni, ponieważ nie ma potrzeby składowania opału, zbędna jest także budowa komina, ponieważ nie zachodzi proces spalania żadnego paliwa grzewczego.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.