Gdzie zamontować rekuperator w domu?

Gdzie zamontować rekuperator w domu?

 

Rekuperator to urządzenie o strukturze podobnej do domowego systemu wentylacji. Różnica polega na tym, że konwencjonalna wentylacja usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia i wypełnia je świeżym. Rekuperator wykonuje podobne działanie, ale odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza.

 

Ogólne zasady działania rekuperatora

 

Głównym ogniwem w układzie zasilania i wydechu z rekuperatorem jest wymiennik ciepła. Urządzenie jest wyposażone w termiczną nagrzewnicę elektryczną lub wentylator, zawory zwrotne zapobiegające przemieszczaniu się powietrza w przeciwnym kierunku. Zastosowanie takiego systemu pozwala zwrócić część energii cieplnej, zwykle traconej podczas przechodzenia przez kanały wentylacyjne. Ciepłe masy powietrza swobodnie krążą w wymienniku ciepła, wchodzą w kontakt z zimnym strumieniem przez ścianę rozdzielającą i przekazują jej energię cieplną. Rekuperator typu powierzchniowego jest wymiennikiem ciepła o podwójnych ściankach. Jeden kanał zajmuje wychodzące pierwotne chłodziwo. Ściany mają dużą przewodność cieplną i są zainstalowane tak, aby zapobiec mieszaniu przepływów powietrza o różnych temperaturach. Wychodzący element powietrza biegnie wzdłuż kanału, wchodzący - w poprzek. W wyniku wymiany ciepła na zimne powietrze, ogrzane masy powietrza dostają się do wnętrza.

 

Rekuperator dla prywatnego domu - instalacja

 

Rekuperatory nawiewno-wywiewne mogą mieć różne cechy konstrukcyjne. Sprzedawca-konsultant w dowolnym specjalistycznym sklepie z urządzeniami termotechnicznymi pomoże wybrać nam odpowiednią opcję. Zgodnie z zaleceniami producenta powierzchnia pomieszczenia obsługiwanego przez jedno urządzenie nie powinna przekraczać 20 mkw. Maksymalna wydajność wymiany powietrza jest zapewniona, gdy rekuperatory pracują w trybie interaktywnym, jeśli występują w ilości większej niż jeden. Rekuperator umieszczony obok kuchni może działać jak okap. Lokalizacja rekuperatorów nie naruszy planu architektonicznego.

Wysokość montażu wynosi około 30 cm od sufitu. Taki układ pozwala pobrać przegrzane powietrze z pomieszczenia i, ze względu na jego energię, podgrzać dopływ świeżego powietrza do komfortowej temperatury. Układ instalacji urządzeń wentylacyjnych odbywa się z uwzględnieniem lokalizacji mebli w pokoju, wysokości instalacji i grubości samej powierzchni. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zaplanować instalacje urządzenia lub przy budowie domu czy mieszkania albo też przy okazji wykonywania zaplanowanego remontu pomieszczeń. W ten sposób znacznie zwiększamy możliwość naszego wyboru co do instalacji rekuperatora.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.