Historia klimatyzacji

Historia klimatyzacji

 

Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja postrzegana była jako prawdziwy luksus. Dzisiaj jest coraz częściej spotykana nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także prywatnych domach. Zanim jednak zajmiemy się budową klimatyzacji i poszczególnymi jej elementami zobaczmy jak wyglądała jej historia. Komu zawdzięczamy klimatyzację? Ile lat ma już to komfortowe rozwiązanie?

 

Czasy antyczne

 

Myli się ten kto sądzi, że rozwiązań chłodzących wnętrza budynków zaczęło szukać dopiero w XX wieku. Jak się bowiem okazuje, już w czasach antycznych zastanawiano się nad tym, w jaki sposób zmniejszyć temperaturę panującą w domu. Świetnie dowodzą tego ruiny niektórych domów z czasów starożytnego Rzymu. Między ścianami odkryto tunele do przepuszczania wody. Specjaliści sądzą, że był to pierwszy system schładzania pomieszczeń. Również Persowie próbowali zmniejszać temperaturę w budynkach. Oni z kolei wykorzystywali do tego celu system cystern oraz wież wiatrowych.

 

Przełom

 

Znaczącą datą, jeśli chodzi o rozwój klimatyzacji jest rok 1758. To właśnie wówczas Benjamin Franklin, a także John Handley odkryli, że parujące ciecze charakteryzujące się wysoką lotnością doskonale sprawdzają się w schładzania obiektów. W roku 1820 Michael Faraday – jeden z bardziej znanych fizyków – przeprowadził eksperyment, dzięki któremu udało mu się udowodnić, że sprężanie i skraplanie amoniaku to sposób na zmniejszenie temperatury panującej w pomieszczeniu. Zanim jednak dostaliśmy urządzenia, które proces ten efektywnie wykorzystują minęło kolejnych osiemdziesiąt lat.

 

Ojciec klimatyzacji

 

Na tytuł ojca klimatyzacji bezsprzecznie zasługuje Willis Carrier. To właśnie on jako pierwszy skonstruował instalację chłodzącą. Nie jest to jednak jedyne, co mu zawdzięczamy. Około dwadzieścia lat później pokazał kolejny spektakularny wynalazek. Był to klimatyzator ze sprężarką odśrodkową. Urządzenie to charakteryzowało się zdecydowanie mniejszymi rozmiarami, dzięki temu wyróżniało się znaczną funkcjonalnością. Znaczący w rozwoju firmy Carriera był rok 1925. To właśnie wówczas w Teatrze Rivoli znajdującym się na słynnym Times Square pracownicy zamontowali system klimatyzacyjny. Na sukces nie trzeba było wiele czekać. Sprzedaż klimatyzatorów zaczęła odnotowywać kolejne rekordy.

Historia klimatyzacji to ciekawy i dość obszerny temat. Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało się nam przybliżyć dzieje rozwiązania, którego zadaniem jest zapewnienie nam komfortu. Dzisiaj coraz częściej sięgamy po klimatyzatory, montując je już nie tylko w biurach i zakładach przemysłowych, ale także własnych domach.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2020 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.