Idealna wilgotność powietrza w domu - jak o nią zadbać

Idealna wilgotność powietrza w domu - jak o nią zadbać

 

Zadbałeś o właściwą temperaturę swojego mieszkania o każdej porze roku? Nie zapomnij o optymalnej wilgotności, bez tego cały wysiłek pójdzie na marne.

Bez względu na klimat, w jakim żyjemy, poziom wilgotności powietrza w naszym domu może w znaczący sposób wpływać nie tylko na komfort wszystkich jego mieszkańców, ale również na prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania i klimatyzacji. Dlatego każdy powinien poświęcić nieco uwagi i czasu na ustanowienie właściwej wilgotności we wnętrzach. Należy jednak przy tym pamiętać, że w tym wypadku nie ma idealnej recepty na sukces. Duże znaczenie mają tutaj indywidualne preferencje dotyczące temperatury w domu.

 

Znaczenie wilgotności powietrza w mieszkaniu

 

Wilgotność to nic innego jak ilość pary wodnej w powietrzu. Jej właściwy poziom w mieszkaniu ma duży wpływ między innymi na wydajność pracy klimatyzatora. Innymi słowy, pomaga on utrzymać dom ciepłym zimą i chłodnym latem. Jeżeli ten ważny parametr nie zostanie odpowiednio wyregulowany, mikroklimat wnętrz stanie się nie tylko niekomfortowy, ale również może się przyczynić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych u mieszkańców. Co więcej, nieprawidłowa wilgotność często wpływa na pojawienie się uszkodzeń struktury samego budynku, i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 

Jaki jest optymalny poziom wilgotności?

 

Jaka powinna być idealna wilgotność powietrza w mieszkaniu? Zdania na ten temat są podzielone. I nic dziwnego, zależy ona bowiem od kliku czynników: indywidualnych preferencji mieszkańców, ich poziomu aktywności fizycznej oraz sposobu ubierania się. Dla ułatwienia przyjmuje się jednak uśrednioną wartość, która waha się w granicach 45-55 %, przy czym za najniższy dopuszczalny próg uznaje się 30 %, natomiast za najwyższy 80 %. Trzeba tutaj podkreślić, że zarówno nadmierna, jak i zbyt mała wilgotność może przynieść opłakane skutki. W pierwszym wypadku efektem może być pojawianie się grzyba na ścianie, duszna atmosfera oraz problemy ze snem, w drugim natomiast przesuszona skóra, zwiększona podatność na przeziębienia i infekcje oraz uszkodzenia drewnianych mebli i podłóg.

 

Jak utrzymać właściwą wilgotność w domu?

 

Metody na poprawienie poziomu wilgotności we wnętrzach różnią się w zależności o pory roku. Latem powinniśmy zaprzestać używania nawilżaczy powietrza, wykorzystywać klimatyzację dla usunięcia nadmiaru wilgoci oraz używać wiatraków, zimą natomiast należy uruchomić nawilżacze, postawić naczynia z wodą w pobliżu kaloryferów oraz ustawić w domu kilka kwiatów, które poza poprawieniem mikroklimatu wnętrza ożywią je też i dodadzą mu uroku.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.