Idealne miejsce na klimatyzator w pomieszczeniu

Idealne miejsce na klimatyzator w pomieszczeniu

 

Klimatyzatory przenośne wciąż cieszą się sporą popularnością, jednak prawdziwym hitem stały się urządzenia montowane w sposób trwały. Tego typu modele stwarzają jednak pewną niedogodność - o ile wariant przenośny bez przeszkód można ustawić w pomieszczeniu, w którym akurat potrzebny jest chłodny powiew, to miejsce montażu stałego klimatyzatora musi być dokładnie przemyślane. Jak wybrać odpowiednią lokalizację dla takiego urządzenia?

Odpowiednio dobrany klimatyzator znacząco poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że tak samo ważnym czynnikiem, jak parametry urządzenia, jest miejsce jego montażu.

 

Po pierwsze, wybierz odpowiednie pomieszczenie

 

O najdogodniejszej sytuacji możemy mówić wówczas, gdy klimatyzator jest połączony z dedykowanym układem wentylacji. Niestety, obowiązujące przepisy mocno ograniczają taką możliwość, a sama inwestycja jest kosztowna, więc najczęściej montowane są pojedyncze urządzenia. W takim przypadku, wybór pomieszczenia jest niezwykle istotny.

Klimatyzator warto zainstalować w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Salon? Tak, to zdecydowanie dobry wybór, ale nie należy zapominać o sypialni, bo odpowiednia temperatura ma wpływ nie tylko na komfort, ale i na jakość snu. Kolejna rzecz, którą należy uwzględnić, to ekspozycja. Naturalne jest, że pomieszczenia zlokalizowane po stronie południowej nagrzewają się mocniej i szybciej niż te, które wychodzą na północ.

 

Po drugie, wybierz odpowiednie miejsce w pomieszczeniu

 

Gdy już określimy pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony klimatyzator, kolejnym krokiem będzie wybór miejsca montażu urządzenia. Najistotniejsze jest by w jego sąsiedztwie nie znajdowało się nic, co mogłoby zakłócić jego pracę. Zasłony i meble zaburzą przepływ powietrza, warto o tym pamiętać. Kolejna rzecz, montaż klimatyzatora w miejscu, w którym powietrze nagrzewa się w największym stopniu. Zgadza się, mowa o oknach. Trzeba jednak pamiętać, że czujnik temperatury powietrza nie może być wystawiony na bezpośredni wpływ słońca. W takim wypadku, odczyty temperatury nie byłyby wiarygodne. Żeby urządzenie mogło działać w sposób poprawny, musi zbierać informacje o rzeczywistej temperaturze powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzator ma poprawiać komfort, a nie może być o tym mowy, gdy urządzenie generuje przeciągi. Mając to na uwadze, warto podwiesić je pod sufitem, w taki sposób, żeby wylot nie był skierowany na obszar, w którym przebywają domownicy. Istotna jest też kwestia dyskomfortu związanego z generowanym przez urządzenie hałasem. Jeżeli klimatyzator nie zostanie zamontowany w pobliżu miejsca wypoczynku, nie odczujemy żadnego negatywnego wpływu związanego z odgłosami jego pracy.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.