Zabudowa bliźniacza jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które można spotkać w polskich miastach. Tego rodzaju budynku charakteryzują się tym, że dwa oddzielne mieszkania połączone są ze sobą ścianą. Problem pojawia się w momencie wyboru sposobu ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. Wiele osób bowiem zastanawia się, czy w bliźniaku trzeba instalować dwa urządzenia, czy w zupełności wystarczy tylko jedna pompa.
Domy typu bliźniak - czym się charakteryzują?
Budowa tego rodzaju domów jest niezwykle popularna głównie ze względu na to, że są one tańszą alternatywą dla domów wolnostojących. Można w nim cieszyć się większą swobodą i prywatnością niż w mieszkaniu, a koszty jego zakupu oraz utrzymania są niższe niż tradycyjnego domu. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że dwa osobne budynki połączone są ze sobą wspólną ścianą. Zapobiega to utracie ciepła i przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Do najważniejszych zalet tego typu budynków zaliczyć można:
- niższą cenę nieruchomości,
- niższe koszty eksploatacyjne,
- lepsze warunki termiczne,
- większy komfort i prywatność niż w przypadku mieszkania.
Domy typu bliźniak są więc bardzo chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby, które chcą mieszkać w dużym mieście, ale czuć się w swoim domu swobodnie.
Ogrzewanie bliźniaka pompą ciepła
Mimo tego, że bliźniak jest połączony ścianą to składają się na niego dwa odrębne budynki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nich był ogrzewany w inny sposób. Korzystanie z jednej pompy ciepła sprawdzi się w przypadku, gdy dobrze dogadujemy się z sąsiadami i wspólne rozliczanie kosztów ogrzewania nie będzie stanowiło problemu. Takie współdzielenie ogrzewania może być niekiedy kłopotliwe, ale tylko pod kątem formalnym, gdyż nie stanowi to żadnego problemu w pracy samej pompy. "Z technicznego punktu widzenia ogrzewanie bliźniaka jedną pompą jest możliwe oraz będzie efektywne. Jednak zaleca się montaż dwóch urządzeń, gdyż pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości."- mówi ekspert ds. pomp ciepła.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej wykorzystuje odnawialne źródła energii pobierane z gruntu, wody lub powietrza. Pozwala na pokrycie nawet 80% zapotrzebowania budynku na energię, która pozyskiwana w ten sposób jest darmowa. Oznacza to w praktyce, że inwestycja związana z zakupem oraz montażem pompy ciepła zwraca się w krótkim czasie. Ten sposób ogrzewania jest ekonomiczny oraz wydajny i sprawdzi się również w przypadku budynków typu bliźniak.