Ile pomp ciepła zastosować w domu typu bliźniak

Ile pomp ciepła zastosować w domu typu bliźniak

 

Zabudowa bliźniacza jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które można spotkać w polskich miastach. Tego rodzaju budynku charakteryzują się tym, że dwa oddzielne mieszkania połączone są ze sobą ścianą. Problem pojawia się w momencie wyboru sposobu ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. Wiele osób bowiem zastanawia się, czy w bliźniaku trzeba instalować dwa urządzenia, czy w zupełności wystarczy tylko jedna pompa.

 

Domy typu bliźniak - czym się charakteryzują?

 

Budowa tego rodzaju domów jest niezwykle popularna głównie ze względu na to, że są one tańszą alternatywą dla domów wolnostojących. Można w nim cieszyć się większą swobodą i prywatnością niż w mieszkaniu, a koszty jego zakupu oraz utrzymania są niższe niż tradycyjnego domu. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że dwa osobne budynki połączone są ze sobą wspólną ścianą. Zapobiega to utracie ciepła i przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Do najważniejszych zalet tego typu budynków zaliczyć można:

  • niższą cenę nieruchomości,
  • niższe koszty eksploatacyjne,
  • lepsze warunki termiczne,
  • większy komfort i prywatność niż w przypadku mieszkania.

Domy typu bliźniak są więc bardzo chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby, które chcą mieszkać w dużym mieście, ale czuć się w swoim domu swobodnie.

 

Ogrzewanie bliźniaka pompą ciepła

 

Mimo tego, że bliźniak jest połączony ścianą to składają się na niego dwa odrębne budynki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nich był ogrzewany w inny sposób. Korzystanie z jednej pompy ciepła sprawdzi się w przypadku, gdy dobrze dogadujemy się z sąsiadami i wspólne rozliczanie kosztów ogrzewania nie będzie stanowiło problemu. Takie współdzielenie ogrzewania może być niekiedy kłopotliwe, ale tylko pod kątem formalnym, gdyż nie stanowi to żadnego problemu w pracy samej pompy. "Z technicznego punktu widzenia ogrzewanie bliźniaka jedną pompą jest możliwe oraz będzie efektywne. Jednak zaleca się montaż dwóch urządzeń, gdyż pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości."- mówi ekspert ds. pomp ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej wykorzystuje odnawialne źródła energii pobierane z gruntu, wody lub powietrza. Pozwala na pokrycie nawet 80% zapotrzebowania budynku na energię, która pozyskiwana w ten sposób jest darmowa. Oznacza to w praktyce, że inwestycja związana z zakupem oraz montażem pompy ciepła zwraca się w krótkim czasie. Ten sposób ogrzewania jest ekonomiczny oraz wydajny i sprawdzi się również w przypadku budynków typu bliźniak.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.