Jak działa higrostat?

Jak działa higrostat?

 

Wentylacja naturalna czy grawitacyjna jest rozwiązaniem najbardziej popularnym. Na montaż instalacji mechanicznej decyduje się niewiele osób. Bardzo często jedna zdarza się, że właściciele domów z wentylacją naturalną zmuszeni są stosować rozwiązania, które poprawią jej sprawność. Działanie instalacji naturalnej można usprawnić stosując wentylatory. Są one także niezbędnym elementem wentylacji mechanicznej. Wiele z nich to urządzenia z czujnikiem wilgoci czyli z higrostatem. Zobaczmy, jak taki wentylator działa.

 

Gdzie najczęściej montowane są wentylatory?

 

Wentylacja mechaniczna nawiewna jest zdecydowanie bardziej skuteczna od tej naturalnej. Nawet jednak działanie tej naturalnej można poprawić właśnie poprzez montaż wyciągowych wentylatorów. Wszystkie te urządzenia zasilane są energią elektryczną. Montuje się je w miejscach, w których znajdują się kratki wentylacyjne. Ścienne wentylatory najczęściej stosuje się w pomieszczeniach sanitarnych. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach na użytkowym poddaszu. Urządzeniami tymi można sterować ręcznie, wyłącznikiem czasowym lub czujnikiem wilgotności czyli higrostatem. Urządzenia te włączają się lub są włączane wtedy, gdy pojawia się problem ze skutecznością wentylacji naturalnej.

 

Jak działa higrostat?

 

Zasada jego działania nie jest skomplikowana. Higrostat reaguje na zmianę wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli w pomieszczeniu poziom wilgotności wzrośnie powyżej poziomu, który został określony przez przebywające w nim osoby, higrostat spowoduje automatyczne włączenie wentylatora. Zaletą higrostatu jest to, że uruchamia on wentylator bez względu na to, czy w pomieszczeniu światło jest włączone, czy też nie. W chwili, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu osiągnie niższy poziom niż ten, który został określony, higrostat automatycznie wyłączy wentylator. Wszystkie wentylatory muszą być podłączone oczywiście do energii elektrycznej. W przypadku wentylatora z higrostatem niezbędne jest podłączenie go do zasilania trójżyłowego. Tylko takie zasilanie gwarantuje, że wentylator będzie działał w prawidłowy sposób.

 

Zbyt szczelne okna, dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne sprawiają, że najbardziej popularna wentylacja naturalna (grawitacyjna) nie działa zbyt sprawnie. Jej działanie można usprawnić stosując wentylatory. Na rynku dostępne są między innymi wentylatory z czujnikiem wilgotności czyli z higrostatem. Włączają się one automatycznie, gdy poziom wilgotności przekroczy poziom określony przez użytkowników. Wiele wentylatorów z higrostatem posiada także timer czasowy.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.