Jak działa klimatyzacja w domu ?

Jak działa klimatyzacja w domu ?

 

Klimatyzacja w domu jeszcze nie tak dawno kojarzyła się z prawdziwym luksusem. Dzisiaj takie przekonanie jest już przeszłością. Coraz więcej osób instaluje we własnym domu klimatyzator, zapewniając sobie tym samym komfort bez względu na to, jaka aktualnie panuje pogoda. Zobaczmy, jak działa klimatyzacja w domu.

Działanie klimatyzatora jest bardzo często porównywane do działania lodówki. W każdym klimatyzatorze wyróżnić można kilka podstawowych elementów. Są to parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężony oraz dwa wentylatory, których zadaniem jest wymuszenie przepływu powietrza wokół wymienników.

 

Podstawowa zasada działania klimatyzatora

 

Mówiąc o działaniu klimatyzatora, trzeba podkreślić, że czynnik roboczy krąży między parownikiem a skraplaczem. Parownik można porównać do zamrażalnika znajdującego się w lodówce, którą wspomnieliśmy powyżej. Parownik służy do odbierania ciepła z pomieszczenia. Z kolei w skraplaczu dochodzi do jego oddawania do otoczenia. W konsekwencji klimatyzator zabiera z pomieszczenia powietrze gorące, wyprowadzając je poza budynek, zaś wprowadza pożądane powietrze ochłodzone.

 

Zadanie sprężarki i zaworu w klimatyzatorze

 

Są to elementy klimatyzatora, które niezbędne są do tego, aby czynnik roboczy mógł przejść w fazę ciekłą bądź gazową. Jest to niezbędne do tego, aby w pomieszczeniu, z którego odbierane jest ciepło zaszedł proces parowania. Proces skraplania to z kolei oddawanie ciepła na zewnątrz. Ciepło zostaje po prostu zamienione w wodę.

 

Co znajduje się w pomieszczeniu?

 

W zdecydowanej większości klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny znajdują się na zewnątrz. Są to bowiem elementy wytwarzające najwięcej hałasu. Ich obecność w pomieszczeniu byłaby w związku z tym dość uciążliwa dla mieszkańców. Wewnątrz pomieszczenia znajduje się wówczas wyłącznie parownik oraz wentylator, który dba o to, aby dochodziło do przepływu powietrza.

 

Regularny serwis klimatyzatora

 

Decydując się na klimatyzację w domu, należy pamiętać o tym, aby regularnie ją serwisować. Specjaliści zalecają, że klimatyzacja powinna być czyszczona dwa razy w roku: należy robić to przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu. W przeciwnym razie w klimatyzatorze mogą rozwinąć się rozmaite grzyby, bakterie i pleśń, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Klimatyzacja w domu to bez wątpienia gwarancja komfortu cieplnego bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Na szczęście dzisiaj klimatyzatory nie kosztują tak dużo, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Znalazły się w związku z tym w zakresie możliwości finansowych wielu osób.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2020 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.