Jak prawidłowo dobrać klimatyzację?

Jak prawidłowo dobrać klimatyzację?

 

Letnie miesiące w naszym kraju są coraz bardziej upalne. Do tego fale upałów trwają coraz dłużej. Są jednak sposoby na to, aby zapewnić sobie chłód zarówno w domu, jak i w pracy. Do tych, które są najbardziej skuteczne należy klimatyzacja. Na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej firm i osób prywatnych. Nie każda jednak klimatyzacja spełni swoją rolę. Duże znaczenie ma bowiem zarówno dobranie odpowiedniego urządzenia, jak i poprawny montaż całego systemu.

 

Jak dobrać odpowiednią klimatyzację do danego pomieszczenia?

 

Dopasowanie klimatyzacji do własnych potrzeb dla laika może okazać się zadaniem zbyt trudnym. Między innymi jest to spowodowane tym, że na rynku dostępne są dwa rodzaje stacjonarnych klimatyzatorów. Jedne to urządzenia typu split, drugie to system multisplit. Najbardziej popularne są systemy typu split. System multisplit sprawdza się tam, gdzie chłodzone jest tylko jedno pomieszczenie. Do budynków, w których w tym samym czasie ma być chłodzonych kilka pomieszczeń przeznaczone są systemy multisplit.
Każdy klimatyzator ma określoną moc chłodniczą. Kupując klimatyzator u sprawdzonego sprzedawcy, można liczyć na pomoc z jego strony. Przyjmuje się, że moc klimatyzatora do pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych,w którym nie ma żadnych urządzeń generujących dużo ciepła powinna wynosić 2 kW. Podczas dobierania odpowiedniej klimatyzacji pod uwagę brana jest nie tylko kubatura pomieszczenia, w którym zostanie ona zamontowana. Ważne jest także przeznaczenie pomieszczenia. Inny typ klimatyzatora należy wybrać do biura, inny do sklepu spożywczego, a jeszcze inny do mieszkania. W przypadku wybierania klimatyzatora do biura lub sklepu pod uwagę należy wziąć także liczbę osób, które będą w nich przebywać. Należy uwzględnić także nasłonecznienie pomieszczenia i znajdującą się w nim liczbę okien.

 

Aby klimatyzacja nie była szkodliwa dla zdrowia

 

Przebywanie przez dłuższy czas w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji. Może być także przyczyną podrażnieniu skóry i oczu. Problemów tych można jednak uniknąć – trzeba tylko dobrze wybrać miejsce montażu klimatyzatora. Należy wybrać takie miejsce, aby strumień napływającego powietrza nie był bezpośrednio skierowany na ludzi. Klimatyzacja może wpływać na zdrowie także pozytywnie. Powietrze może być skutecznie oczyszczane z pyłków roślin, grzybów, alergenów przez klimatyzator z filtrem HEPA.

Klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale także oczyszczać powietrze. Utrzymują one także odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Niektóre modele mogą także służyć do ogrzewania.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.