Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?

Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?

 

Wraz z nadejściem jesieni i zbliżającego się sezonu zimowego warto jest przygotować pompę ciepła. Sezon grzewczy nakłada specyficzne wymagania na pompę, dlatego należy przygotować ją, tak aby umożliwiała zachowanie komfortu cieplnego w domu we wszystkie chłodne dni.

 

Kompletna instrukcja krok po kroku

 

Na samym początku należy sprawdzić połączenia elektryczne. Są to działania polegające na upewnieniu się, że wszelkie połączenia śrubowe i zaciskowe przewodów elektrycznych działają w sposób optymalny. Ważne jest również, aby przewody nie były przepalone, a osłony wyglądały normalnie - nie były obkurczone. Jeśli chodzi o osłony warto jest także zwrócić uwagę na to czy nie zostały one uszkodzone przez działanie zwierząt lub roślin.

 

Filtry wymiennika powinny zostać oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń pyłowych albo roślinnych. Sprawdzoną taktyką czyszczenia tego rodzaju sprzętu i jest korzystanie ze sprężonego powietrza albo pędzelka, który posiada miękkie włosie. Taka praktyka umożliwia zachowanie drożnych lamelek, dzięki czemu będą funkcjonować w sposób optymalny.

 

Warto również wspomnieć o tym, że przy sprawdzaniu stanu technicznego pompy ciepła nigdzie nie powinny pojawić się wycieki. Przed nadejściem sezonu grzewczego wszystkie filtry powinny być oczyszczone. Zapewni to przede wszystkim wydajną pracę, co ograniczy koszty związane z niepotrzebnym wydatkiem na energię.

 

Na sam koniec warto jest także sprawdzić dodatkowe pompy obiegowe. Czasem może pojawić się tam kamień, którego nadmiar grozi spaleniem wirnika. Finałem całych prac powinno być przekręcanie pokrętła serwisowego. Dodatkowo dobrą praktyką będzie diagnoza odbiorników ciepła. Pokrętła lub gałki termostatów warto jest przekręcić w stronę najniższą i najwyższą kilka razy. Umożliwi to zbadanie ich stanów w pełnym zakresie.

Kilka rad:

  • Zupełną podstawą powinno być zapoznanie się ze specyfikacją techniczną używanego urządzenia. Najlepszą metodą będzie przeczytanie instrukcji albo skontaktowanie się z producentem. Lektura instrukcji z pewnością zapobiegnie wystąpieniu wątpliwości, co do natury danego problemu z pompą ciepła.
  • Jeśli pompa rok temu w sezonie grzewczym działa w sposób wydajny nie warto jest zmieniać sprawdzonego programu- radzi kilkuletni monter i producent pomp ciepła.

 

Korzystanie z pomocy profesjonalistów

 

Znajomość konstrukcji pomp ciepła wcale nie jest prostą wiedzą. Poza wiedzę teoretyczną z zakresu elektroniki i hydrauliki trzeba mieć także zdolności manualne. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaleca przegląd swojej instalacji profesjonalistom. Sięgając po pomoc fachowców ma się zawsze pewność tego, że przegląd będzie wykonany w sposób fachowy bez zagrożenia dla sprzętu.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.