Jak zadbać o pompę ciepła podczas mrozów?

Jak zadbać o pompę ciepła podczas mrozów?

 

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania budynków mieszkalnych. Od kilku lat ich udział w rynku grzewczym sukcesywnie rośnie, choć wielu klientów przed zakupem i instalacją powstrzymuje obawa, że w okresie silnych mrozów mogą zawieść. Według producentów pomp ciepła taki pogląd jest całkowicie niesłuszny. Istnieje bowiem wiele sposobów, aby ochronić urządzenie przed mrozami i zapewnić w ogrzewanym przez nią budynku zadawalający komfort cieplny.

 

Opieka profesjonalistów gwarancją zapobiegania awariom pomp ciepła w czasie mrozów

 

W zainstalowanej przez profesjonalny serwis pompie ciepła jej parametry są ustawione w sposób optymalny, pozwalający na bezproblemową pracę urządzenia. Niestety użytkownicy mają skłonności do samodzielnego ich regulowania, uważając, że w ten sposób mogą zaoszczędzić na rachunkach. Brak fachowej wiedzy na temat pomp powoduje, że rozregulowują jej działanie i powodują ograniczenie mocy urządzenia. Dlatego ustawienia pompy ciepła wykonane przez fachowca nie powinny być zmieniane na własną rękę. Może to doprowadzić do zbyt niskiej wydajności grzewczej a konsekwencji do uszkodzenia systemu.

To samo dotyczy wyłączania grzałek. Myśląc, że generują oszczędności, użytkownicy pomp odłączają grzałki jesienią, zapominając ponownie podłączyć zimą, co często uniemożliwia pracę pompy w czasie mrozów.

Gwarancją bezawaryjnej pracy wszystkich urządzeń są ich regularne przeglądy. Rezygnacja z przeglądów powoduje, że pompa nie jest odpowiednio przygotowana do sezonu grzewczego. Wykonanie przeglądu pompy przed nadejściem niskich temperatur daje pewność, że ewentualne usterki zostaną usunięte, urządzenie zostanie odpowiednio skonfigurowane, a użytkownik nie będzie musiał obawiać się awarii ani spadku mocy w mroźne, zimowe dni.

 

Działania, które powinien wykonać użytkownik

 

Moc grzewcza pompy ciepła jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury zewnętrznej. Dlatego ważne jest obserwowanie na bieżąco prognozy pogody. Jeśli zapowiada się, że kolejny dzień rozpocznie się mroźnym porankiem, nie obniżajmy temperatury w budynku ogrzewanym pompą na noc. Utrzymanie stałej temperatury z dnia poprzedniego nie będzie od niej wymagało takiego wysiłku, jak nagrzanie wychłodzonych przez noc pomieszczeń przy spadku temperatury zewnętrznej.

Odśnieżający posesję użytkownik powinien pamiętać o usunięciu śniegu z pompy ciepła, a najlepiej również z jej bezpośredniego otoczenia. Otaczający urządzenie śnieg znacznie ogranicza przepływ powietrza, blokując jego pracę. Dlatego zaleca się montaż pomp na wysokości minimum 30 cm nad ziemią i w miejscu, gdzie nie będą one narażone na zsuwający się z dachu śnieg.

Przy dużych mrozach pompa ciepła potrzebuje sporej mocy. Właściciel ogrzewanej nią posesji powinien postarać się o to, żeby w okresach najbardziej intensywnej pracy pompy ograniczyć zużycie prądu przez inne urządzenia, zwłaszcza szczególnie energochłonne i pracujące na tej samej fazie. W przypadku dużego poboru prądu przez wiele urządzeń jednocześnie zabezpieczenie główne budynku może zawieść.

Prawidłowo zainstalowana, ustawiona, serwisowana i użytkowana pompa ciepła nie będzie sprawiać problemów w okresie dużych mrozów. Dbający o nią użytkownik może cieszyć się ciepłem w swoim budynku przez całą zimę.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.