Klimatyzacja a wentylacja – czy jedno może zastąpić drugie?

Klimatyzacja a wentylacja – czy jedno może zastąpić drugie?

 

Na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach ogromny wpływ ma jakość powietrza, którym oddychają. Dopływ świeżego powietrza zapewnia wentylacja, klimatyzacja to sposób na to, aby latem w pomieszczeniach panowała optymalna temperatura. Dodatkowo dzięki klimatyzacji parametry powietrza ulegają poprawie. Czy da się wentylację zastąpić klimatyzacją?

 

Klimatyzacja i wentylacja to dwa różne systemy

 

Wiele osób błędnie uważa, że klimatyzacja i wentylacja to jeden system występujący pod dwiema różnymi nazwami. W rzeczywistości są to dwa odrębne systemy. W większości budynków w naszym kraju działa wentylacja grawitacyjna zwana także naturalną. Kanały wentylacyjne służą do usuwania zużytego powietrza z pomieszczenia i zastąpienie go świeżym. Działanie wentylacji naturalnej uzależnione jest od pory roku. Najsłabiej działa ona latem, znacznie lepiej zimą. Niezbędną ilość świeżego powietrza bez względu na porę roku można sobie zapewnić tylko poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej. Co więcej, decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czyli na system rekuperacji, można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w sezonie zimowym. System rekuperacji to także czyste powietrze pozbawione kurzu i alergenów.

Z klimatyzacją sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jej zadaniem w domu jednorodzinnym, mieszkaniu czy w pomieszczeniach biurowych jest zapewnienie optymalnej temperatury w okresie letnich upałów. Dodatkową zaletą klimatyzacji jest to, że utrzymuje ona także odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach.

 

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

 

Wentylacja ma zupełnie inne zadania do wykonania niż klimatyzacja. Stosowana najczęściej w starych budynkach wentylacja grawitacyjna wymienia tylko zużyte powietrze na świeże. Świeże powietrze może dopływać do budynku poprzez specjalne nawiewniki i nieszczelności w oknach i drzwiach. Zużyte powietrze usuwane jest kratkami i kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja mechaniczna działa dzięki zastosowaniu wentylatorów i sieci kanałów. Jest skuteczna bez względu na porę roku. System rekuperacji nie tylko zapewnia świeże powietrze niezależnie od pory roku, ale także je ogrzewa i skutecznie usuwa dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Klimatyzacja z kolei pomaga utrzymać w budynkach odpowiednią temperaturę w czasie letnich upałów, a dodatkowo utrzymuje odpowiednią wilgotność i usuwa z powietrza zanieczyszczenia.

Klimatyzacja ma wiele zalet, nie jest jednak w stanie zastąpić wentylacji. Oba te systemy mogą istnieć jednak jednocześnie obok siebie. W ten sposób będą wspierać swoje funkcje.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2023 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.