Większość procesów produkcyjnych związana jest z emisją ciepła. W halach pracuje na ogół dość sporo ludzi, działanie maszyn z reguły powoduje ich nagrzewanie się, a i większość procesów produkcyjnych podgrzewa atmosferę. Pomijając chłodnie i mroźnie, gdzie przetwarzanie żywności odbywa się w niskich temperaturach, prawie w każdej innej branży pracownicy narzekają na temperaturę przestrzeni roboczej. Jest im po prostu za gorąco. Ich pracodawcy, starając się zapewnić im komfortowe warunki pracy, ale również dbając o odpowiednie parametry procesów produkcyjnych i temperaturę przechowywania surowców i wyrobów, nie zastanawiają się długo nad inwestycją w klimatyzację.
Czy klimatyzacja w hali produkcyjnej jest konieczna?
W większości przypadków odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. Bez zapewnienia odpowiedniej temperatury otoczenia, w wielu branżach nie da się uzyskać odpowiedniej jakości produktów. Dotyczy to bardzo szerokiego spektrum działalności biznesowej, jak na przykład:
- przerób mięsa, produkcja wędlin i wyrobów mięsnych,
- produkcja przetworów rybnych,
- przetwórstwo warzyw i owoców,
- przemysł farmaceutyczny,
- wytwarzanie kosmetyków,
- elektronika i sprzęt komputerowy,
- gałęzie przemysłu, w których występuje malowanie lub lakierowanie.
Jeśli w przypadku tego typu produkcji w hali produkcyjnej nie zostanie zapewniona wysoka temperatura, wytwarzane wyroby nie będą cieszyć się popularnością wśród odbiorców, ich jakość może stać się przyczyną reklamacji, a nawet tak kosztownej procedury, jaką jest wycofanie produktu z rynku.
Ważnym czynnikiem jest także komfort pracujących w hali produkcyjnej ludzi. Niesprzyjające warunki mają negatywny wpływ na ich zdrowie, wydajność, koncentrację uwagi i z biegiem czasu mogą stać się przyczyną poszukiwania innego pracodawcy.
Biorąc pod uwagę te dwa aspekty trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że klimatyzacja w hali produkcyjnej nie jest opcją, lecz absolutną koniecznością.
Klimatyzatory do zadań specjalnych – urządzenia, które sprawdzą się w halach produkcyjnych
Wybierając system klimatyzowania hali produkcyjnej, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że będzie on pracować nieprzerwanie przez wiele godzin. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach pracujących w trybie trzyzmianowym, lub w ruchu ciągłym. To musi być sprzęt niezawodny, potrafiący pracować w trudnych warunkach. Oprócz zapewnień producenta, dotyczących jego sprawnego funkcjonowania, warto zwrócić jeszcze uwagę na długość gwarancji i dostępność serwisu.
Koszty mediów są ważną pozycją w bilansie firmy. Dlatego klimatyzacja w hali produkcyjnej musi być również energooszczędna. Jeśli przedsiębiorca nie chce zostać zaskoczony wysokością rachunku za prąd, powinien zainwestować w klimatyzatory o wysokiej sprawności energetycznej.
Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na zrównoważony rozwój. A tradycyjne klimatyzatory niestety przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, mających wpływ na globalne ocieplenie. Najwyższy czas zwrócić się w kierunku modeli wykorzystujących przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze. A kiedy już zostaną zainstalowane – dbać o ich sprawność, szczelność i długoletnie funkcjonowanie, aby zbyt wcześnie nie stały się one uciążliwym dla środowiska odpadem.
Klimatyzacja w hali produkcyjnej to bardzo istotny warunek jakości procesów i produktów, oraz komfortu pracowników. Warto zadbać, aby została dobrana w sposób optymalny.