Hotel jest miejscem, w którym goście oczekują przede wszystkim komfortu. Zapewniają go oczywiście wygodne łóżko, piękny wystrój, odpowiednie oświetlenie, profesjonalne umeblowanie czy wyciszenie pokoju, ale bez odpowiednio dobranej klimatyzacji wszystkie te czynniki nie będą wystarczające, aby klient był zadowolony z pobytu. Klimatyzacja w hotelu to dziś praktycznie już oczywistość. Większość gości nawet nie zastanawia się, czy ona jest – przyjmuje to za pewnik. Dlatego przewagę nad konkurencją uzyskać można przede wszystkim jakością klimatyzatora i jego funkcjami dodatkowymi.
Jakie cechy powinna posiadać hotelowa klimatyzacja?
Klimatyzatory instalowane w hotelach powinny być przede wszystkim niezawodne. Nic tak nie zepsuje nastroju gościa, jak klimatyzacja w jego pokoju, która odmówiła posłuszeństwa. Dlatego wybierając urządzenia do obiektów hotelowych, warto sięgać po modele klasy premium. W ich przypadku liczyć można na długotrwałe, bezawaryjne funkcjonowanie.
Ważne jest również, aby były to jednostki:
- możliwie ciche – wysoka emisja hałasu zakłóci spokój gości i pogorszy warunki pracy personelu,
- wszechstronnego zastosowania – powinny nadawać się zarówno do pokojów hotelowych, jak i do restauracji, sali konferencyjnej czy hotelowego lobby,
- łatwe w obsłudze – nie mogą sprawiać gościom problemów przy włączaniu, regulacji i wyłączaniu,
- dyskretne – aby nie zaburzały estetyki pomieszczeń,
- z funkcją oczyszczania i jonizacji powietrza – zdecydowanie poprawi to komfort pobytu.
Z perspektywy właściciela hotelu dobrym wyborem są klimatyzatory energooszczędne, aby nie były obciążeniem dla budżetu, oraz pozwalające na szybkie czyszczenie i konserwację. Taki rodzaj ich obsługi nie będzie zaburzał pracy obiektu.
Systemy klimatyzacji stosowane w hotelach
Hotele korzystają na ogół z dwóch rodzajów rozwiązań klimatyzacyjnych: klimatyzacji typu MULTISPLIT oraz VRF.
Wersja MULTISPLIT oznacza system zbudowany z jednej jednostki zewnętrznej, charakteryzującej się dużą mocą i wydajnością, i połączonych z nią kilku jednostek wewnętrznych. Sprawdzi się ona w mniejszych obiektach, którym do obsługi jednostek wewnętrznych wystarczy jeden agregat. Nie byłoby zbyt estetyczne obwieszenie elewacji hotelu kilkoma takimi urządzeniami. Byłoby to również niezbyt energooszczędne. W przypadku mniejszego hotelu czy apartamentów na wynajem jest to rozwiązanie wydajne, oszczędne i łatwe w obsłudze.
Klimatyzacja typu VRF przeznaczona jest do większych obiektów. Jej działanie opiera się na przepływie czynnika chłodzącego przez instalację rozprowadzoną po całym hotelu. Są to podpięte do sieci połączeń klimatyzatory zewnętrzne, oraz zróżnicowane jednostki wewnętrzne. I jednych i drugich może być nawet kilkadziesiąt. System ten można też łatwo rozbudować o kolejne urządzenia. Dzięki zastosowaniu różnych klimatyzatorów wewnętrznych łatwiej jest dobrać urządzenie do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Wpływa to znacznie na wydajność i energooszczędność systemu.
Wybór rodzaju klimatyzatora i typu klimatyzacji to ważna decyzja dla właściciela hotelu. Powinien on ją dobrze przemyśleć, aby zapewnić swoim gościom komfort i zachęcić ich do ponownego odwiedzenia jego obiektu.