Klimatyzacja domowa - przegląd dostępnych rozwiązań

Klimatyzacja domowa - przegląd dostępnych rozwiązań

 

Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz Ci właściciele domów i mieszkań, którzy do tej pory nie zainstalowali jeszcze klimatyzacji, często zaczynają zastanawiać się nad jej montażem. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie zapoznać się z dostępnym rozwiązaniami, ponieważ jest ich kilka. Ważne jednak, aby kierować się uniwersalnymi parametrami, takimi jak: wydajność systemu, cicha praca urządzeń i energooszczędność instalacji. Zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi modelami klimatyzacji domowej.

 

Klimatyzacja domowa – split czy multisplit?

 

To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, poszukując klimatyzacji do domu lub mieszkania. Na tym etapie zapada bowiem decyzja, czy klimatyzator ma obsługiwać jedno, czy wiele pomieszczeń. Klimatyzacja typu split to jeden agregat zewnętrzny i jeden klimatyzator wewnętrzny. Jest więc odpowiednia do schładzania jednego pokoju, lub mniejszego mieszkania, np. kawalerki. Klimatyzacja multisplit sprawdzi się w lokalu mieszkalnym składającym się z kilku pomieszczeń. Ten system zawiera 1 jednostkę zewnętrzną i do 5 klimatyzatorów wewnętrznych. Z powodzeniem obsłuży więc większe mieszkanie, a nawet dom.

 

Rodzaje klimatyzatorów odpowiednie dla klimatyzacji domowej

 

Spośród domowych urządzeń chłodzących najpopularniejszym rozwiązaniem jest klimatyzator ścienny, montowany jak sama nazwa wskazuje na ścianie wewnętrznej domu lub mieszkania. Jego jednostkę zewnętrzną umieścić można w wielu miejscach – na balkonie, na dachu lub nawet w piwnicy. Ze względu na emisję drgań dobrze jest umieścić ją na antywibracyjnych nóżkach. Jednostka wewnętrzna jest z reguły dobrze widoczna w pomieszczeniu, w tym przypadku najlepiej wybrać model o wysokiej estetyce, pasujący do wystroju pomieszczeń.

 

W małych pomieszczeniach, gdzie ściany zajęte są w znacznej części przez meble, lepiej sprawdzi się klimatyzator przypodłogowy. Ma on formę konsoli, ustawianej między znajdującymi się w pokoju sprzętami, która chłodne powietrze nawiewa górą, a ciepłe zaciąga dołem. Atrakcyjne modele tych urządzeń są często dodatkowym elementem wystroju pomieszczenia.

 

Właściciel mieszkania, w którym zainstalowane zostały sufity podwieszane, może zdecydować się na klimatyzator kasetonowy. Ma on tę przewagę nad dwoma powyższymi rozwiązaniami, że nie zajmuje praktycznie wcale miejsca w pomieszczeniu. Jego mechanizm schowany jest pod sufitem, widoczny pozostaje tylko element nawiewowy. Powietrze z tego typu klimatyzatora nadmuchiwane jest równomiernie w 4 kierunkach, co sprawia, że jest to bardzo komfortowe rozwiązanie.

 

Najbardziej zaawansowanym systemem jest klimatyzacja kanałowa. Niestety jej zastosowanie w istniejącym budynku może być utrudnione. Na ten typ klimatyzacji domowej najlepiej zdecydować się już na etapie budowy domu. Schłodzone lub ogrzane przez jednostkę zewnętrzną powietrze rozprowadzane jest kanałami po całym obiekcie. Wewnątrz nie stosuje się żadnych urządzeń. Jedynym dowodem na to, że w domu działa klimatyzacja są kratki w ścianach lub suficie.

 

Decydując się na którekolwiek z opisanych rozwiązań, wprowadzasz do swojego domu komfort termiczny, ale również nawilżone i oczyszczone powietrze – wolne od mikroorganizmów, alergenów i przykrych zapachów.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.