Klimatyzacja i choroby

Klimatyzacja i choroby

 

Czy Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest korzystne dla naszego zdrowia? Przedstawiamy receptę na bezpieczne połączenie komfortu i zdrowego samopoczucia.
Klimatyzacja budzi wiele kontrowersji. Jej zwolennicy cenią ją za utrzymywanie w pomieszczeniach przyjemnego chłodnego mikroklimatu nawet w najgorętsze dni, natomiast przeciwnicy obarczają winą za wiele problemów zdrowotnych, począwszy od zwykłych przeziębień, poprzez bóle głowy, a na astmie i udarach skończywszy. Jak jest naprawdę? Czy klimatyzacja wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, a jeżeli tak, to czy powinniśmy z niej zrezygnować?

 

Potencjalny wpływ klimatyzacji na zdrowie

 

O ile sama klimatyzacja nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, to ciągła ekspozycja na nią może powodować pewne uczucie dyskomfortu po opuszczeniu budynku. Do najważniejszych zdrowotnych reperkusji nadużywania klimatyzacji zaliczamy:

  • Zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynku - naukowcy dowodzą, że nierzadko skażenie powietrza w naszych mieszkaniach jest znacznie wyższe niż na zewnątrz. Taki stan rzeczy może skutkować infekcjami nosa, swędzącymi oczami, bólami głowy czy trudnościami w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach nawet astmą lub zapaleniem płuc.
  • Przesuszona skóra i śluzówka nosa - przedłużona ekspozycja na klimatyzację może skutkować przesuszaniem się skóry, co jest związane z niższą wilgotnością powietrza w klimatyzowanych wnętrzach. Na szczęście można temu łatwo zaradzić używając odpowiednich kosmetyków nawilżających.
  • Przeziębienia i inne choroby dróg oddechowych - przesuszenie błon śluzowych może zaowocować zwiększoną podatnością na infekcje dróg oddechowych i ogólnym uczuciem zmęczenia. Aby temu zapobiec warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
  • Nietolerancja ciepła - spędzanie długich godzin w klimatyzowanym budynku może doprowadzić do rozwinięcia się nietolerancji ciepła, która będzie dawała o sobie znać po wyjściu na powietrze. W efekcie ekspozycja na panujący na zewnątrz skwar będzie się objawiać uczuciem skrajnego zmęczenia, zawrotami głowy, bólami głowy, trudnościami z oddychaniem, a w niektórych wypadkach nawet udarem.
  • Nasilenie objawów alergicznych i podrażnienie ucha - u osób cierpiących z powodu alergii, przedłużona ekspozycja na klimatyzację może wywoływać nasilenie objawów. Ponadto, jeżeli grzyby, roztocza i drobnoustroje będą obecne w powietrzu może to doprowadzić do uczucia przesuszenia uszu, a następnie krwawienia. Co więcej, emitowany przez gorszej jakości klimatyzatory hałas może skutkować trwałymi uszkodzeniami słuchu.

 

Jak bezpiecznie i zdrowo użytkować klimatyzację?

 

Wymienione powyżej możliwe skutki zdrowotne klimatyzacji nie oznaczają, że jest ona udogodnieniem szkodliwym, z którego należałoby zrezygnować. W tym wypadku pwinniśmy się kierować zasadą umiaru, czyli po prostu nie wystawiać się na działanie klimatyzacji 24/24/7. Ponadto, korzystając z regularnych przeglądów technicznych i samemu dbając o właściwy stan i funkcjonowanie całego systemu możemy skutecznie zminimalizować negatywne jego oddziaływanie. Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych wskazówek:

  • wymieniaj filtry z częstotliwością zalecaną przez producenta,
  • regularnie dokonuj profesjonalnych kontroli technicznych całego systemu,
  • zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń, dzięki czemu zawsze będzie w nich optymalna ilość świeżego powietrza,
  • o instalację klimatyzacji poproś profesjonalną firmę,
  • wyłączaj klimatyzację na noc lub kiedy nikogo nie ma w domu.

 

Podsumowanie

 

Z powyższych rozważań wynika, że klimatyzacja faktycznie może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, ale tylko i wyłącznie w przypadku jej nadużywania. Pod tym względem nie różni się zatem w niczym od wszelkich innych udogodnień cywilizacyjnych. Przy rozważnym korzystaniu z tego niewątpliwie pożytecznego sprzętu, fachowej instalacji całego systemu, a następnie regularnej konserwacji zagrożenie właściwie nie występuje.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.