Standardy, jakie powinien spełniać nowoczesny dom, dotyczą również panujących w nim warunków temperaturowych. Mimo że nasz klimat nie zapewnia latem aż takich upałów jak na południu Europy, potrafi jednak mimo wszystko zaskoczyć nas suchym, gorącym i zapylonym powietrzem, powodującym duszności, dyskomfort związany z poceniem się, a często i objawy alergiczne. Dlatego trudno wyobrazić sobie projekt zaawansowanego technologicznie domu, który nie uwzględniałby zainstalowania w nim klimatyzacji.
Nowoczesne rozwiązania w technice klimatyzacyjnej
Inteligentne domy mają tę przewagę nad tymi, w których zastosowane zostały tradycyjne rozwiązania, że potrafią same, bez udziału człowieka, zapewnić swoim mieszkańcom optymalne warunki. Potrafią one monitorować temperaturę powietrza w domach, i analizując dane wejściowe, ustawiać odpowiednie, zgodne z preferencjami mieszkańców parametry. Jeśli zaś nie chcemy oddać tej decyzji w ręce najnowszych technologii, urządzenia te oferują również możliwość dokonywania ustawień zdalnych, za pomocą aplikacji na smartfon lub tablet.
Ale nie tylko temperatura sterowana może być automatycznie. Zastosowane w klimatyzatorach systemy VRF samoczynnie dostosowują ilość czynnika chłodniczego w obiegu, co zwiększa komfort użytkowania przy niskich nakładach inwestycyjnych. Zastosowanie w systemach klimatyzacji zaawansowanych algorytmów sterowania, pozwala także na zoptymalizowanie zużycia energii, a co za tym idzie, na obniżenie rachunków za energię, przy zachowaniu żądanego komfortu termicznego.
Klimatyzacja przyjazna środowisku – nowoczesność w służbie zrównoważonego rozwoju
Dostępne dziś na rynku klimatyzatory to urządzenia znacznie bardziej przyjazne środowisku, niż ich poprzednia generacja. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych sprężarek i technologii inwerterowych zużywają nawet o 50% mniej energii, a do tego są cichsze i szczelniejsze. Nie emitują drgań, hałasu, oraz nie powodują uwalniania się do środowiska żadnych czynników.
Nowoczesne modele klimatyzatorów mogą współpracować z odnawialnymi źródłami energii. Napędzane fotowoltaiką, pompami ciepła czy turbiną wiatrową, pozwalają na uniezależnienie chłodzenia budynku mieszkalnego od paliw kopalnych, oraz na zmniejszenie emisji CO2.
Postęp w technice klimatyzacyjnej to również możliwość wdrażania nowoczesnych rozwiązań w małych i dużych budynkach mieszkalnych. Usprawnia on nie tylko zapewnianie komfortu termicznego w budownictwie jednorodzinnym, ale pozwala na wdrażanie skutecznych rozwiązań przez developerów czy spółdzielnie mieszkaniowe. Przed podjęciem decyzji o tym, jaka klimatyzacja zostanie zastosowana w nowo powstającym lub modernizowanym domu, warto zasięgnąć porady specjalistów na temat najnowocześniejszych rozwiązań.