Klimatyzacja zamiast tradycyjnych metod ogrzewania

Klimatyzacja zamiast tradycyjnych metod ogrzewania

 

Tradycyjne źródła ogrzewania, oparte na paliwach kopalnych i energii elektrycznej stają się z różnych względów coraz mniej popularne. Najbardziej istotną przyczyną tego zjawiska jest koszt ich eksploatacji. Nie tylko jednak pieniądze decydują o tym, że w nowobudowanych budynkach mieszkalnych, ale również w tych, gdzie przeprowadzana jest termomodernizacja, instalowane są inne rozwiązania. Chodzi również o komfort użytkowania, prostą obsługę, niskoemisyjność, ale także o możliwość pozyskania dofinansowania do zakupu i montażu. Jednym z często stosowanych alternatywnych metod ogrzewania jest klimatyzacja.

 

Kiedy klimatyzacja zastąpić może tradycyjne źródła ogrzewania?

 

Inwestorzy często planują zastosować zainstalowaną w obiekcie klimatyzację nie tylko do chłodzenia powietrza i poprawiania jego parametrów. W grę wchodzi również inna jej funkcjonalność - możliwość ogrzewania pomieszczeń. Pamiętać wówczas trzeba, że konieczny jest odpowiedni dobór urządzeń i prawidłowe zaprojektowanie systemu, aby mógł on spełniać funkcje grzewcze. Pod uwagę wziąć należy następujące czynniki:

  • rozmiar obiektu - im większe pomieszczenia, tym trudniej będzie je ogrzać za pomocą klimatyzacji,
  • dane statystyczne dotyczące temperatur w sezonie grzewczym - jeśli na danym terenie zimy najczęściej są "ostre", warto mieć jakąś alternatywę, która wesprze klimatyzację w czasie największych mrozów,
  • komfort użytkowania urządzeń - klimatyzatory emitują dźwięk i mogą wysuszać powietrze, planując ich użycie w roli pracujących kilka godzin dziennie źródeł ogrzewania dobrać trzeba względnie ciche urządzenie z funkcją nawilżania powietrza.

Jeśli wymagania wszystkich powyższych warunków zostaną spełnione, a urządzenia odpowiednio dobrane i zainstalowane w sposób przemyślany, klimatyzacja z powodzeniem zastąpić może tradycyjne metody, jak np. kotłownia węglowa, gazowa czy ogrzewanie podłogowe. Jeśli spełnienie tych parametrów jest niemożliwe, bezpieczniej będzie posiadać w obiekcie instalację, która w razie potrzeby będzie wsparciem dla klimatyzacji.

 

Co gwarantuje skuteczność ogrzewania obiektu za pomocą klimatyzacji?

 

Kluczowym warunkiem zapewniającym wydajne ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzatorów jest ich bezawaryjne działanie przez cały sezon grzewczy. Taki stan zapewnić mogą przede wszystkim regularne serwisy i przeglądy. Rezygnacja z nich może znacznie zmniejszyć wydajność systemu, przez co ogrzewanie pomieszczeń tą metodą będzie nieefektywne.

Każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zamówić należy wizytę technika, który sprawdzi system pod kątem jego sprawności, szczelności i wydajności. Przetestuje on również system sterowania i zapisze w protokole usterki, które koniecznie usunąć należy przed rozpoczęciem wykorzystywania klimatyzatorów do ogrzewania. Dzięki temu będą one bezawaryjnie pracować przez cały sezon grzewczy.

Ważne jest również to, aby ogrzewany klimatyzacją obiekt był szczelny, docieplony i odpowiednio zaizolowany, aby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, które znacznie obniżyłyby wydajność grzewczą klimatyzacji.

Zastąpienie tradycyjnych metod ogrzewania klimatyzacją jest pod pewnymi warunkami możliwe. Użytkownik obiektu zyskuje dzięki temu ekologiczne ciepło, które znacznie niższym kosztem ogrzeje jego dom czy mieszkanie jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.