Do tego, że poddasze jest najcieplejszą częścią domu, przyczyniają się trzy czynniki. Pierwszym jest skos dachu, który przyjmuje na siebie promienie słoneczne padające o każdej porze pod każdym kątem praktycznie całą swoją powierzchnią. Do szybkiego nagrzewania się poddasza przyczyniają się także okna dachowe, również ulokowane skośnie – przepuszczają znacznie więcej słonecznego ciepła niż pionowe okna montowane w ścianach. Trzeci powód jest wewnętrzny – ciepłe powietrze panujące w domu unosi się do góry, "podgrzewając" poddasze od spodu. Jeśli na poddaszu mają panować znośne warunki, zastosowanie klimatyzatora jest bezwzględnie konieczne.
Czym kierować się wybierając klimatyzator na poddasze?
Podstawową wartością, która pozwoli dobrać właściwy klimatyzator, jest powierzchnia poddasza. Należy przyjąć, że na 10 m2 potrzeba minimum 1 kW, i wybrać zgodnie z tą zasadą urządzenie o odpowiedniej mocy chłodzenia. Drugim ważnym parametrem jest zakres temperatur pracy klimatyzatora. Dlatego przed jego zakupem warto określić najwyższą i najniższą temperaturę, jaka panuje na poddaszu. Jest to znacznie łatwiejsze, jeśli w domu stosowany był automatyczny pomiar temperatury. Wówczas dane pozyskać można z pamięci urządzenia pomiarowego. W przeciwnym wypadku należy oprzeć się o dane szacunkowe. Wskazane byłoby także, aby wybierany na poddasze klimatyzator charakteryzował się wysokimi wartościami przepływu powietrza. Dzięki temu równomierne rozprowadzenie chłodu po całej powierzchni będzie łatwiejsze i tańsze. I parametr ostatni, ale bardzo ważny – producent. Dobrze zapoznać się z jego rekomendacjami i wybrać model, który poleca on do stosowania na poddaszach.
Jakie klimatyzatory zastosować można na poddaszu?
Decydując się na zakup klimatyzatora na poddasze, warto zasięgnąć opinii specjalisty, np. serwisanta z firmy, której zamierzamy powierzyć montaż tego urządzenia w naszym domu. Podpowie on, jaki typ i model sprawdzą się w tym konkretnym przypadku, i co należy uwzględnić, wybierając urządzenie chłodzące. W zależności od warunków panujących na poddaszu można tam zainstalować jeden z poniższych typów klimatyzatorów:
- klimatyzator ścienny split – idealny dla otwartych poddaszy, niepodzielonych ścianami,
- klimatyzator typu multisplit – pozwalający na niezależne chłodzenie poszczególnych pomieszczeń,
- klimatyzator kasetonowy – o ile na poddaszu został zastosowany podwieszany sufit,
- klimatyzator kanałowy – polecany dla małych poddaszy, ponieważ chłodzenie powietrza odbywa się przez doprowadzone tam kanały, a sam klimatyzator znajduje się w innej części domu i nie zabiera miejsca na poddaszu,
- klimatyzator przenośny – nadaje się również na niewielkie poddasze, które dodatkowo jest przynajmniej częściowo zacienione, w przypadku pomieszczeń wystawionych cały dzień na promienie słoneczne może być mało wydajny.
Warto starannie przemyśleć wybór klimatyzatora na poddasze. Jeśli nie zostanie on dobrany do warunków panujących pod dachem, może zużywać zbyt dużo energii elektrycznej, lub nie zapewnić wymaganej efektywności chłodzenia.