Wilgotność powietrza jest bardzo ważnym parametrem każdej przestrzeni zamkniętej. Niezależnie, czy mamy do czynienia z pomieszczeniem mieszkalnym, służącym do pracy, czy przeznaczonym do celów magazynowych, prawidłowa wilgotność ma znaczenie kluczowe. Ważne jest więc, aby znać poziom tej wartości i mieć możliwość jej regulowania. Jednym z rozwiązań, służącym temu celowi są nowoczesne klimatyzatory, które oprócz nawilżania powietrza zapewnić mogą również jego oczyszczenie o zarówno z cząstek stałych, jak i zanieczyszczeń mikrobiologicznych, przykrych zapachów czy alergenów.
Problemy wynikające ze zbyt niskiej wilgotności powietrza
Zbyt suche powietrze panuje w pomieszczeniach zazwyczaj w sezonie grzewczym. Parametr ten spada często poniżej 40% i jest przyczyną wielu problemów zarówno u ludzi, jak i dla znajdujących się w pomieszczeniu materiałów czy wyposażenia. Należą do nich:
- wysuszenie śluzówek,
- katar,
- kaszel,
- trudności w oddychaniu,
- wysuszenie i podrażnienie skóry,
- zwiększona podatność na infekcje,
- przesuszenie i deformacja przedmiotów z drewna, tektury czy papieru,
- zakłócenia w pracy niektórych urządzeń.
Co powoduje zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach, czyli przekraczająca 60%, może utrudniać nam życie przez cały rok. Jej przyczyny są dość powszechne — brak izolacji cieplnej budynku, lub izolacja niewystarczająca, zbyt szczelne okna, nieprawidłowa hydroizolacja fundamentów, nieszczelności w instalacji wodno — kanalizacyjnej, awarie związane z zalaniami lub rozszczelnieniami zbiorników wody. Sytuacje te powodują nie mniej problemów, niż powietrze zbyt suche. Należą do nich:
- reakcje alergiczne ze względu na rozwój pleśni i grzybów,
- duszności,
- bóle i zawroty głowy,
- chroniczne zmęczenie,
- skraplanie się pary wodnej na pionowych powierzchniach,
- odklejanie się tapet,
- łuszczenie się ścian,
- puchnięcie i rozklejanie się wyposażenia drewnianego,
- korozja elementów metalowych.
Dobrze jest znać domowe, doraźne sposoby na radzenie sobie z takimi sytuacjami. Ale na dłuższą metę może to nie wystarczyć. Warto skorzystać z pomocy technologii grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Mogą one szybko i skutecznie wyeliminować problem z nieprawidłową wilgotnością w pomieszczeniach.
Jak kontrolować i regulować wilgotność powietrza za pomocą klimatyzatora?
Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są już w czujniki, które pozwalają im określić wilgotność powietrza panującego w obsługiwanym pomieszczeniu. Mogą one również odpowiednio reagować, osuszając, lub nawilżając powietrze. Dzięki temu utrzymują obecność pary wodnej w pomieszczeniu na stałym, optymalnym dla ludzi i materiałów poziomie. W przypadku schładzania powietrza klimatyzator wykrapla zawartą w nim parę wodną, poddając je w ten sposób osuszaniu. Przy podgrzewaniu powietrza jest ono jednocześnie nawilżane przez klimatyzator.
Warto więc zainwestować większą kwotę i zakupić urządzenie z regulacją wilgotności. Jest ono wyposażone w regulator stało wartościowy, utrzymujący wilgotność na określonym, optymalnym dla użytkowników poziomie.