Która strona świata jest najlepsza na montaż pompy ciepła

Która strona świata jest najlepsza na montaż pompy ciepła

 

Pompa ciepła to efektywna oraz tania forma ogrzewania budynków, pod warunkiem, że instalacja zostanie odpowiednio zamontowana. Umiejscowienie systemu wynika przede wszystkim z zaleceń technicznych. Musimy uwzględnić tu również inne czynniki, np. nasz własny komfort oraz zapewnienie dobrego dostępu do sprzętu w przypadki awarii. Która strona świata jest najlepsza na montaż pompy ciepła?

 

Pompy ciepła - jednostka wewnętrzna

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że najlepszą stroną świata na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest południe. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć najlepsze uzyski energii i znacząco ogranicza cień, który wpływa na zmniejszenie uzysków produkowanej energii. Pompy ciepła to jednak nieco bardziej skomplikowane urządzenia. Składają się one bowiem z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Najlepszym miejscem na montaż pierwszej z nich będzie pomieszczenie, gdzie użytkownik będzie miał swobodny dostęp do automatyki, za pomocą której będzie mógł odczytać parametry urządzenia oraz dokonać zmian ustawień. Jest to także ważne z punktu widzenia osoby, która w razie konieczności będzie naprawiać urządzenie. Pompy ciepła umieszczamy zatem najczęściej w maszynowniach czy też pomieszczeniach gospodarczych - pralniach, suszarniach czy kotłowniach.

 

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła - gdzie ją umieścić?

 

Umiejscowienie jednostki zewnętrznej pompy ciepła zależy od kilku istotnych rzeczy.

Wytyczne producenta konkretnego urządzenia. Bardzo często możemy znaleźć wśród nich zapis o konieczności podniesienia urządzenia ponad grunt, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi na przestrzeni całego roku.

Hałas. Każdy, kto decyduje się na instalacje pompy ciepła musi wziąć pod uwagę generowany przez nią hałas. Tutaj należy stosować się do przepisów - umieszczając pompę na granicy działki hałas nie może być większy niż 50 dB(A) w ciągu dnia oraz 40 dB(A) w nocy.

Odległość usytuowania jednostki zewnętrznej względem jednostki wewnętrznej. Odległość ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia strat mocy pompy ciepła i powinna wynosić 10-20 m.

 

Montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła a strona świata

 

Która strona świata jest najlepsza na montaż pompy ciepła? Strona północna, gdzie nasze urządzenie umieścimy w delikatnym cieniu. Dlaczego? Źródłem pompy ciepła powietrznej jest powietrze, a nie słońce i to ono pełni kluczową rolę. Nadmierne nagrzanie obudowy pompy ciepła spowodowałyby zmianę parametrów energetycznych urządzenia już po kilku sekundach po jego uruchomieniu. Jak to jest możliwe? Czujniki temperatury zewnętrznej urządzenia dopasowane są do realnych warunków pracy pompy. Mając do czynienia z sytuacją, gdzie słońce nadmiernie nagrzewa obudowę urządzenia, mogłyby one przekłamać odczyt i spowodować wyłączenie się urządzenia. W późniejszym czasie mogłaby mieć ona też problem z ogrzaniem wody użytkowej czy utrzymaniem prawidłowej temperatury w domu.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.