Na co zwrócić uwagę podczas wybierania pompy ciepła

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania pompy ciepła

 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest niemałym wyzwaniem dla przeciętnego laika. Na rynku znajdziemy bowiem wiele urządzeń zróżnicowanych pod względem konstrukcyjnym oraz cenowym. Pompy ciepła cieszą się natomiast coraz większą popularnością, a coraz większa liczba osób jest świadoma ich zalet. Jaką pompę ciepła wybrać?

 

Pompa ciepła powietrzna czy pompa gruntowa?

 

Rozważając technologię, jaką powinniśmy wybrać w naszej pompie ciepła, wybieramy przede wszystkim pompy powietrzne oraz pompy gruntowe. Pierwsza z nich pobiera ciepło z powietrza, druga natomiast z ziemi. Niezwykłą popularnością w ostatnim czasie cieszą się pompy powietrzne podłączone do ciepłej wody użytkowej czy wentylacji, co przekłada się na wykorzystanie powietrza znajdującego się w budynku. Do największych zalet powietrznych pomp ciepła bez wątpienia należy wysoka trwałość, sprawność oraz niezawodność urządzenia. Gruntowe pompy ciepła niestety są droższą inwestycją, bowiem podczas budowania domu musimy wykorzystać odpowiednie dolne źródło. Najczęściej są to odwierty pionowe sięgające 80-100 m w głąb ziemi..

 

Pompa ciepła Monoblok czy split?

 

Pompa ciepła typu monoblok to urządzenia składające się tylko z jednego bloku. Zbudowanie jednostki na zewnątrz budynku eliminuje zatem większy szum wewnątrz budynku, jednak wymaga zabezpieczenia przed zamarzaniem wody, np. kiedy mamy do czynienia z przerwą w dostawie energii elektrycznej. Jej najważniejszą zaletą jest prostota montażu - jej układ chłodniczy mieści się bowiem w jednym bloku oraz nie wymaga dodatkowego nakładu pracy podczas instalacji. Doskonale sprawdzi się ona także w połączeniu z fotowoltaiką.

Pompa ciepła typu split pozwala z kolei na eliminację źródła hałasu z budynku. Wentylator parownika oraz sprężarka mieszczone są bowiem w jednostce zewnętrznej. Z reguły całość montowana jest tak, że jednostki zewnętrzna i wewnętrzna łączą się w budynku poprzez przewody z czynnikiem chłodniczym. Nie istnieje zatem ryzyko zamarzania układu pompy ciepła. Wśród jej wad należy natomiast wymienić konieczność ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odpowiednią pompę ciepła?

 

Poza technologią, która jest głównym kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • efektywność pracy urządzenia,
  • moc grzewczą,
  • możliwość zdalnego sterowania,
  • dobór odpowiedniej technologii pozyskiwania źródła ciepła,
  • możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • prawidłowy montaż pompy ciepła.
Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.