Najważniejsze różnice pomiędzy klimatyzacją a rekuperacją

Najważniejsze różnice pomiędzy klimatyzacją a rekuperacją

 

Ogromne ilości smogu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, sprawiają, że każdy z nas chce oddychać świeżym powietrzem w domu. Producenci, coraz częściej prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań, jak systemy klimatyzacji i rekuperacji. Urządzenia te różnią się między sobą zadaniami i funkcjonalnością. Czy jest rekuperacja i klimatyzacja? Dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Czym jest klimatyzacja?

 

Klimatyzatory to urządzenia, których zadaniem jest chłodzenie powietrza w domu, poprzez obniżanie temperatury w pomieszczeniach. Urządzenia te chłodzą pomieszczenie, jednak nie wymieniają go, dlatego zalecane jest, aby montować wydajne systemy wentylacyjne. Najczęściej wykorzystywane są latem do chłodzenia pomieszczeń, jednak mogą służyć również do ogrzewania pomieszczeń.

 

Czym jest rekuperacja?

 

Rekuperacja to system wentylacji, który działa dzięki rekuperatorowi. Pozwala on na skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach, poprzez odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i wprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz. Co istotne, rekuperacja umożliwia odzysk ciepła z zanieczyszczonego powietrza, dzięki temu jest w pełni energooszczędnym rozwiązaniem. To skuteczna metoda wentylacji, która jest coraz częściej wybierana zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

 

Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?

 

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który umożliwia odzysk ciepła z zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo zadaniem rekuperacji jest dostarczenie świeżego powietrza. Jest to wydajny system wentylacji, dzięki któremu możliwe jest oddychanie świeżym powietrzem. Oczyszcza je z wilgoci, pyłów, zanieczyszczeń, kurzu i alergenów. Co istotne, umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza przez cały rok. Rekuperatory generują ogromne oszczędności w ogrzewaniu domu, dlatego są szczególnie polecanym systemem wentylacji. Natomiast klimatyzatory służą jedynie chłodzeniu i ogrzewaniu pomieszczeń. Nie wymieniają powietrza, dlatego konieczne jest ich łączenie z systemami wentylacyjnymi. Technika umożliwia połączenie ich z rekuperatorami, dzięki temu dochodzi do wymiany powietrza i jego chłodzenia lub ogrzewania. Tworzy się korzystny dla zdrowia mikroklimat, wolny od zanieczyszczeń i pyłów. To rozwiązanie w pełni energooszczędne, dzięki możliwości odzysku ciepła. Instalacja obu urządzeń świetnie sprawdza się w nowoczesnych domach i tych, których właściciele chcą generować wysokie oszczędności przy zachowaniu wysokiego komfortu życia.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 electro-clim.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.